Wikia

The Matrix Wiki

Crew of The Matrix Revolutions

1,382pages on
this wiki
Talk0

The following page lists the whole crew that worked in The Matrix Revolutions.

See Also: Cast Of The Matrix Revolutions

Producers
Bruce Berman - executive producer
David Forbes - executive producer: Spectrum MoCap
Grant Hill - executive producer
Andrew Mason - executive producer
Phil Oosterhouse - associate producer:
Vicki Popplewell - associate producer
Steve Richards - associate producer

Joel Silver

Kathy O'Rourke Parker

-

-

producer

executive producer

Andy Wachowski - executive producer
Lana Wachowski - executive producer (as Larry Wachowski)
Original Music - Don Davis
Cinematography - Bill Pope
Film Editing - Zach Staenberg
Casting
Mali Finn
Shauna Wolifson
Production Design - Owen Paterson
Art Direction
Hugh Bateup
Jules Cook
Catherine Mansill
Charlie Revai
Set Decoration - Brian Dusting
Costume Design - Kym Barrett
Makeup Department
Steven E. Anderson - makeup artist: USA
Judith A. Cory - hair department head
Gretchen Davis - makeup artist
Maggie Fung - key makeup artist
Cindy Gardner - additional makeup artist
Sean Genders - special makeup effects artist
Tina Gordon - makeup artist
Warren Hanneman - hair stylist
Joel Harlow - special makeup effects artist
Miia Kovero - key hair stylist
Michael Krehl - additional makeup artist: Sydney
Araxi Lindsey - hair stylist designer
Gilbert A. Mosko - makeup artist
Margarita Pidgeon - additional hair stylist
Kris Ravetto - makeup artist: USA
Peter Robb-King - makeup department head
Victoria Wood - wig maker
Laurelle Ziento - additional makeup artist: Sydney
Nadine Wilkie - additional hair stylist (uncredited)
Nadine Wilkie - additional makeup artist (uncredited)
Production Management
Jessica Alan - post-production supervisor
Amanda Crittenden - production supervisor
Mitchell E. Dauterive -

production supervisor

Michele RyanBill Draper - production assistant
Grant Hill - unit production manager
L. Dean Jones Jr. - unit production manager: U.S.
Pat Lacey - assistant unit manager
Dermot Leybourne - assistant unit manager: second unit
Simon Lucas - unit manager
Wil Milne - unit manager: second unit
Paul Ranford - production supervisor: second unit
Gerald Scaife - production supervisor (as Jim Scaife)
Second Unit Director or Assistant Director
Debbie Antoniou - second second assistant director (as Deborah Antoniou)
Drew Bailey - third assistant director: second unit
Naomi Enfield - second assistant director: second unit
Sean Hobin - additional first assistant director
Bruce Hunt - third unit director
James McTeigue - first assistant director
Robert J. Mooney - first assistant director: U.S. model unit
Johnny Pacialeo - second assistant director: third unit
Toby Pease - first assistant director: second unit
Kimble Rendall - second unit director
Claire Richardson - second assistant director
Charles Rotherham - first assistant director: third unit
Hamish Roxburgh - additional assistant director
Samantha Smith - third assistant director
Paul Sullivan - second second assistant director
-
Art Department -
John Allan - property master
Kristen Anderson - CAD draftsperson
Simon Bethune - senior model maker
Ian Bickerton - construction foreman
Colette Birrell - modelmaking coordinator
Carl Braga - screen graphics designer
Shane Buckallew - plaster foreman
Nicola Buck - property assistant
Gary Cameron - leading hand propmaker
Andrew Chan - set designer
Jules Cook - art director: third unit
Martin Crouch - screen graphics designer
Geofrey Darrow - conceptual designer
Kristen Davis - set designer
Norm DeCarlo - propmaker
Norm DeCarlo - sculptor
Ricardo F. Delgado - storyboard artist
Yerant Douvalian - concept artist
Damien Drew - assistant art director
Benjamin Edelberg - lead model maker
Vanessa Edwards - assistant accountant: art department
Simon Elsley - draughtsperson
Craig Fison - sfx props
Brian Flora - concept artist
Trish Foreman - art department coordinator
Marc Gabbana - concept artist
Darek Gogol - illustrator
Adam Grace - APU foreman
Dale Haugo - scenic artist: USA
Aaron Haye - CAD foreman
Mark Hitchler - model maker
Sean House - sculptor: USA
George Hull - conceptual artist
Christian Kastner - set dresser
Philip Keller - storyboard artist
Geoff Kemmis - senior model maker
Cindi Knapton - assistant art director
Hannah Knowlton - set dresser
Jacinta Leong - CAD set designer
Andrew Lewis - carpenter
John Lister - set dresser
William S. Maxwell III - leadman
Simon McGuire - set designer
Doni McMillan - gangboss: USA
Thomas Meikle - master sculptor
Frazer Moore - set dresser
Karen Murphy - assistant art director
Marian Murray - assistant set decorator
Simon Murton - concept illustrator
Nanci Noblett - assistant art director: USA
John Oster - foreman
Jim Poynter - set dresser: USA
Keith Rae - lead mold maker
Ronald R. Reiss - set decorator: USA
Tom Richardson - stand-by painter: USA
Aimee Rousey - art department coordinator: USA
Hal Schlax - propmaker foreman
Steve Skroce - storyboard artist
Danny Strachan - lead foreman painter
Rpin Suwannath - previsualization consultant
Christopher Tangney - art department assistant
Philip Thomas - set designer
Nick Tory - design assistant
Michael Turner - assistant art director
Tom Vukmanic - sculptor
Matt Weeding - set builder
Butch West - construction coordinator
Lauren Wilbow - art department assistant
Philip Worth - construction coordinator
Peter Wyborn - prop manufacturing supervisor
Mary-Liz Andrews - construction coordinator (uncredited)
Amanda Clarke - special effects breakaways technician (uncredited)
Fon Davis - draftsperson: Eon (uncredited)
Brad Diebert - carpenter (uncredited)
Andrew Pryer - carpenter (uncredited)
-
Sound Department -
Richard Adrian - sound effects designer
Richard Adrian - sound effects editor
Christopher Alba - sound effects recordist
Chad Algarin - sound recordist
Nancy Barker - first assistant sound editor
Paul Berolzheimer - sound effects designer
Paul Berolzheimer - sound effects editor
Thom Brennan - supervising foley editor
Stephanie Brown - adr editor
Rick Camera - sound recordist (as Rick Camara)
David E. Campbell - sound re-recording mixer (as David Campbell)
Rick Canelli - adr recordist
Dane A. Davis - sound designer
Dane A. Davis - supervising sound editor
William R. Dean - assistant sound design editor (as Bill R. Dean)
Julia Evershade - supervising sound editor
Scott Jason Farr - sound mixer: EPK San Francisco
John P. Fasal - sound effects recordist (as John Paul Fasal)
Stephanie Flack - supervising dialogue editor
Angela Hackner - sound recordist
Paul Hackner - assistant sound editor
David Jobe - foley mixer
Michael Edward Johnson - sound effects designer
Michael Edward Johnson - sound effects editor
Mark Johnston - sound recordist
Andrew Lackey - sound effects designer (as Andrew P. Lackey)
Andrew Lackey - sound effects editor (as Andrew P. Lackey)
Mary Jo Lang - foley mixer
Mark Larry - sound effects designer
Mark Larry - sound effects editor
David Lee - production sound recordist
Eric Lindemann - lead sound effects designer (as Eric Warren Lindemann)
Noel McIntosh - assistant sound editor
Michael W. Mitchell - sound effects designer
Michael W. Mitchell - sound effects editor
Alyson Dee Moore - foley artist (as Alyson Moore)
Scott Morgan - foley recordist
Gerry Nucifora - boom operator
Thomas J. O'Connell - adr mixer
Urban Olsson - sound recordist
Scott Oyster - sound recording engineer
Martin Pashley - sound recordist: second unit
Steve Pederson - additional sound re-recording mixer
James Azizi Penny - sound effects mastering
Eryne Prine - assistant sound editor
John T. Reitz - sound re-recording mixer (as John Reitz)
John Roesch - foley artist
Gregg Rudloff - sound re-recording mixer
Mark Van Kool - boom operator: second unit
Bryan O. Watkins - sound effects recordist
Nathan Whitehead - assistant sound editor
-
Special Effects -
Christian T. Andrews - motion control engineer: EON
Billy Aziz - special effects logistics
Steven Boyle - makeup effects technician
Robbie Clot - special effects foreman
Steve Courtley - special effects supervisor
Dave Fogler - chief model maker
Dennis Forry - special effects technician
Tom Gibbons - supervising animator
Paul Gorrie - pyro supervisor: Australia
Cat Hart - special effects pyrotechnician
Catherine Hart - special effects
Rob Heggie - on set supervisor
Leo Henry - pyrotechnician
Steak House - coordinator: model unit
Jamie Hyneman - special effects technician
Amanda Instone - special effects
Paul Katte - special effects makeup
Jim Leng - breakaways supervisor
Daniel Letch - special effects
Andres Martinez - lead virtual backgrounds
Pierre Maurer - special effects
Tim McGaw - special effects breakaway technician
Nick Nicolaou - special effects makeup
Dan Oliver - special effects set supervisor: second unit
David Pride - design engineer
Tim Riach - special effects technician
Catherine Roehl - production accountant: miniature model & pyro unit
Arthur Spink Jr. - special effects foreman
Taj Trengove - special effects technician
David Trethewey - special effects senior technician
Kevin Turner - special effects foreman
Steve Yardley - special effects technician
Eric Cotton - special effects technician (uncredited)
Russell Sharp - prosthetics (uncredited)
Bryan Sides - studio coordinator (uncredited)
-
Visual Effects -
Nathan Abbot - film I/O supervisor: Tippett Studio
Tony Abejuro - matchmover
Gary Abrahamian - CG artist: CIS Hollywood
Matthew Adams - digital artist
Amit Agrawal - software supervisor: SPI
Laide Agunbiade - compositor
Tim Ahern - computer effects
Robin Akin - motion capture animator: ESC
Tony Alexander - roto/paint artist
Chris Allen - R&D supervisor: CIS Hollywoo
Simon Allen - animation supervisor
Alexandra Altrocchi - visual effects producer
Dovi Anderson - lead animator: Tippett Studio
Greg Anderson - 3D supervisor
Florent Andorra - CG artist: BUF
Christian T. Andrews - motion control engineer
Shinsaku Arima - digital effects artist
Allan Arinduque - lead animation set-up: ESC
Daniel Arkin - visual effects editorial
Oliver Arnold - digital modeler
Deb Asch - compositor
Deb Asch - technical director
Matt Ashton - systems: CIS Hollywood
Courtney Atinsky - motion capture assistant
Steve Avoujageli - technical director
Cheryl Bainum - executive producer: HATCH
Tom Baker - digital effects coordinator
Lyndon Barrois - animation supervisor: ESC Entertainment
Travis Baumann - Inferno artist: CIS Hollywood
Yakov Baytler - character setup
Jeremy Beadell - operations manager: ESC Entertainment
Xavier Bec - research and development: BUF
Bill Beemer - motion capture systems technician
Kevin Bell - compositor: GKR
Jeffrey Benoit - pre-visualization artist
John R.A. Benson - compositor: ESC
Patrick Bergeron - digital compositor
Roy Berkowitz - visual effects editor
Lloyd Bernberg - supervisor of digital lighting
Jim Berney - visual effects supervisor: SPI
Vlad Bina - digital set designer: virtual backgrounds
Alicia Bissinger - roto/paint artist: ESC Entertainment
Nicolas Bonnell - visual effects producer: BUF
Francois Bordez - senior modeler: SPI, CFX
Jayni Borgaro - roto/paint artist: CIS Hollywood
George Borshukov - technology supervisor: ESC Entertainment
Alan Boucek - lead compositor
John Bozzalla - visual effects coordinator
Michael Brazelton - paint and roto artist
Brian Brecht - production manager: ESC Entertainment
Ryan Bright - production services technician: SPI
Phil Brotherton - key model maker
Simon Brown - color and lighting
Simon Brown - visual effects technical director
Matt Brumit - digital compositor
Wendell Bruno - assistant DMR editor (IMAX version)
Duncan Burbidge - pre-visualization coordinator
Markus Burki - software developer
Caroline L. Cameron - motion capture animator
Dan Camp - motion capture data tracker
Marc Canas - scanning/recording
Brian Cantwell - 3D matchmove lead
Jen Cantwell - roto/paint artist
Ozzie Carmona - digital artist
Rusty Case - chief technology officer
John Cassella - CG artist: CIS Hollywood
Jerry Castro - visual effects production manager
Trevor Cawood - technical director: ESC
Dan Cayer - lead compositor: Tippett Studio
Dominick Cecere - CG character animator
Camille Cellucci - visual effects
Stephane Ceretti - visual effects supervisor: BUF
Peter Chesloff - compositor
Nicolas Chevallier - CG artist: BUF
Jon Childress Farmer - CG environment & creature modeller: Tippett Studio
Kate Choi - art technical director
Eduardo Cisneros - film technician
Michael Jared Clausen - character animator: ESC
John Clinton - visual effects producer: SPI
Terry Clotiaux - visual effects producer
Webster Colcord - animator: siege sequence
Tim Coleman - character technical director
Michael Comly - technical director: ESC Entertainment
Spencer Cook - animation supervisor: SPI
Dennis Cooper - production manager: ESC
Cyril Cosenza - research and development: BUF
Danielle Costa - digital coordinator
Filippo Costanzo - digital matte painting
Ron Crabb - matte painter
Kevin Culhane - animation rigger: ESC
Tiffany Cullum - visual effects coordinator: ESC
Dominic Daigle - digital artist: HATCH
Mike Dalzell - lighting technical director
John 'JD' Daniel - modeler
James H. Dargie - effects modeler/designer: ESC Entertainment
Sumit Das - character setup
Paul A. Davies - rigger: ESC Entertainment
Thomas A. Davila - president: ESC Entertainment
Fon Davis - model maker foreman: Eon
David 'Grue' Debry - color and lighting
Mark Andrew De La Garza - lighting technical director: Tippett Studio
Valerie Delahaye - production supervisor: BUF
Doug Delaney - imaging supervisor
Chris Del Conte - visual effects producer: CFX
Owen Demers - 3D paint lead: ESC Entertainment
Steve Demers - look director
John 'D.J.' Des Jardin - visual effects supervisor
Matt Dessero - composite supervisor: ESC Entertainment
Andrew Dickson - render supervisor
Dan Dixon - lead modeler
Sandy Dong - digital artist: ESC Entertainment
Tim Donlevy - motion control operator: APU MoBase
Andrea Donnelly - visual effects motion capture consultant
Robert Dorris - rotoscope artist: Tippett Studio
Brennan Doyle - compositor
Christina Drahos - digital compositor
David S. Dranitzke - visual effects producer: miniatures
Haarm-Pieter Duiker - research and development
Laurens Ehrmann - CG artist: BUF
Thomas Elder-Groebe - visual effects coordinator: ESC entertainment
William Elder-Groebe - animator: ESC Entertainment
Janeen Elliott - sequence lead: ESC Entertainment
Fabian Elmers - digital effects artist
Steve Emerson - digital compositor
Christopher J. Eng - technical modeler: ESC
Douglas Epps - cg supervisor
Eyal Erez - effects animator
Katharine Evans - roto/paint artist
Bridgette Fahey-Goldsmith - assistant visual effects editor: Australia
Ken Faiman - virtual cinematography
Matt Farell - animation supervisor: pre-visualization
Daniel Favini - modeling/texture painting: CFX
Todd Fellows - model maker: EON Enterprises
Deak Ferrand - matte painter: HATCH
Aaron Florez - paint lead
Donald Fly - general manager: CIS Hollywood
Dave Fogler - chief model maker
Nathan Fok - cloth technical director
Cameron Folds - animator
Justin Folk - visual effects assistant
Nickson Fong - shot technical director
Brad Fox - technical director: Tippett Studio
Page Frakes - digital compositor: Tippett Studio
Scott Frankel - digital effects supervisor
John Fraser - matte artist & illustrator
John Fraser - visual concepts artist
Brian Freisinger - lead modeler: ESC
Haskell Friedman - technical director: Tippett Studio
Haskell Friedman - texture paint artist: Tippett Studio
Scott Fritts - animator
Scott Fritts - modeler
Michael G. Fudge - modeler
Jenny Fulle - visual effects executive producer
John Gaeta - visual effects supervisor
Michael Gaiser - visual effects
Nicolas Galan - research and development: BUF
Jason Galeon - technical director: Giant Killer Robots
Amy Garback - CG artist: CIS Hollywood
Sergio Garcia Abad - senior modeler: SPI
Michael Garza - systems administrator
Sophie Gateau - CG artist: BUF
Amy Gatzert - visual effects coordinator
Michael Gay - animation supervisor: ESC
Larry Gaynor - senior paint artist: CIS Hollywood
Adam Gerardin - digital color corrector: Tippett Studio
Allan Gersten - visual effects technical director: ESC
John Gibson - CG supervisor: Tippett Studio
Jeff Gilliam - motion control gaffer
Bill Gilman - compositor: CIS Hollywood
Kenneth Gimpelson - technical director
Diana Giorgiutti - digital effects producer
Dan Glass - visual effects supervisor
Rick Glenn - lead animator
Juan S. Gomez - virtual cinematography
Jennifer Gonzalez - digital compositor
Jennifer Gonzalez - roto/paint artist
Demian Gordon - motion capture supervisor
David Gottlieb - digital compositor
Randy Goux - CG supervisor
Clark Graff - motion capture producer
Justin Graham - digital paint and roto lead
Luis Grané - character animator
Anthony Greene - assistant technical director
Rosemarie Greer - DMR supervisor (IMAX version)
Christopher Gwynne - visual effects artist: Tippett Studio
Ray Haleblian - lighting technical director: ESC Entertainment
Chris Hall - visual effects coordinator: Tippett Studio
Jamie Hallett - technical imaging artist: IMAX
Neal Halter - model maker
Jason M. Halverson - digital compositor
Joseph Hamdorf - modeler: Tippett Studio
Mark Hamilton - technical director
Tyler Ham - matchmove artist: Tippett Studio
Andy Harbeck - lead painter
Andrew Hardingham - model maker
Joe Harkins - character setup: Tippett Studio
Andrew R. Harris - sequence lead: ESC (as Andrew Harris)
Anthony Harris - digital color timer
Craig Hayes - visual effects supervisor: Tippett Studio
Lyndal Heathwood - roto/paint artist
Niles Heckman - compositor (as Jon Heckman)
Niles Heckman - technical director (as Jon Heckman)
Allen Hemberger - color & lighting
Joe Henke - digital effects supervisor: CIS Hollywood
John Hewitt - previs designer
Brent Heyning - model maker
Jep Hill - technical director
Bryan Hirota - visual effects supervisor: CIS Hollywood
Maura Hogan - operations: ESC Entertainment
George Ho - visual effects
Aaron Holly - character technical director
Amy Hollywood Wixson - visual effects producer
Cindy Hong - digital artist: ESC Entertainment
Ryan Hopkins - visual effects
Mark Hopper - roto/paint artist
Traci Horie - character animator: Tippett studio
Lubo Hristov - digital matte painter
Victor Huang - animator: Esc
Michael Huber - animator: giant killer robots
George Hull - visual effects art director
Richard Hurrey - CG modeler
Tom L. Hutchinson - computer graphics supervisor
Kenneth Ibrahim - visual effects technical director: Tippett Studio
Doug Ikeler - visual effects
Tristan Ikuta - character effects supervisor
Steven Ilous - visual effects
Grant Imahara - model maker foreman: Eon
Eric Ingerson - animator
Amanda Instone - digital artist
Aruna Inversin - digital compositor: Tippett Studio
Rodney Iwashina - visual effects supervisor: CFX
John L. Jack - visual effects producer
Matt Jacobs - lead compositor
Josh R. Jaggars - digital effects producer
Aaron James McComas - effects technical director: SPI
Oliver James - research and development
John K. Jenkins - technical director
Mike Jobe - model maker
Jeff A. Johnson - digital compositor
Joshua H. Johnson - digital paint and roto lead
Michael Johnson - digital effects artist
Tobin Jones - technical director: Giant Killer Robots
Jaimie Lee Jota - digital coordinator: Tippett Studio
Greg Juby - digital effects supervisor
Kory Juul - sequence lead: ESC Entertainment
Kaishin Kam - technical director
Carl Kaphan - technical director
Jeff Kasunic - assistant technical director: ESC Entertainment
Dan Kaufman - digital effects supervisor: CIS Hollywood
Patrick Kavanaugh - compositor: CIS Hollywood
Keith Kellogg - animator
Mike Kelly - motion control operator: second unit
Michael Kennedy - technical director: ESC
Sevendalino Khay - senior digital artist
Andrew Young Kim - effects animator
Ken Satchel King - senior animator
David Kintner - color and lighting: ESC
John Klepper - visual effects
Marta Knudsen - matte painter: CIS Hollywood
Robert Komatsu - visual effects editor
Zsolt Krajcsik - senior technical director: SPI
Derek Krauss - digital paint & rotoscope artist
Scott Kravitz - character animator
Christian Kubsch - visual effects consultant
Daniel Kuehn - digital producer: SPI
Takashi Kuribayashi - effects technical director: ESC
René Kuys - systems administrator
Bill LaBarge - visual effects technical director: SPI
Luis Labrador - senior modeler
Cam Langs - effects technical director: ESC
Kirk Larkins - end sequence layout/match move artist: Tippett Studio
Nicki La Rosa - motion capture production assistant
Oystein Larsen - visual effects technical director: ESC
Laurent Lavigne - pre-visualization lead
Maryjane Layani - production accountant: CIS Hollywood
Demetrius Leal - lead effects animator: Tippett Studio
Mike Leben - motion control operator
John J.S. Lee - lead production services technician: SPI
John Lee - previsualization artist
Stephanie C. Lee - visual effects coordinator
Mark Lefitz - senior technical director
Mohen Leo - visual effects sequence lead
Tram Le - system administrator: ESC Entertainment
John M. Levin - 3D CG camera matchmover: ESC Entertainment
John M. Levin - technical effects animation
J.P. Lewis - software research and development
Letia Lewis - roto/paint artist
Kim Libreri - visual effects supervisor
Scott Liedtka - visual effects sequence lead
Gregory D. Liegey - digital effects supervisor: CIS Hollywood
David A. Link - digital film I/O technician: Tippett Studio
Randy Link - animation
Rosa Lin - visual effects technical director
David Lipton - visual effects technical director: ESC
Kimberley Liptrap - technical director: color & lighting
Jonathan Litt - digital artist: ESC Entertainment
Andy Lomas - CGI supervisor: Matrix unit
Timothy Loughran - visual effects production assistant
Zachary Lo - roto/paint artist: ESC Entertainment
Stephen Lunn - technical director
Brian Lutge - effects animator: SPI
Michael Lynch - model project supervisor: Eon
Skye Lyons - digital production manager
Bob Lyss - compositor: CIS Hollywood
Alastair Macleod - motion capture
Heather MacPhee - paint and rotoscope artist: Esc Entertainment
John Magdziarz - production software engineer: ESC
Richard Mahon - concept artist: CFX, GKR
Richard Mahon - digital matte painter: GKR
Mark Manfrey - visual effects
Dev Mannemela - research and development: ESC Entertainment
Rick Markle - roto/paint supervisor: Tippett Studio
Anthony Mark Viverito - 3D matchmove artist: ESC
Dennis A. Martin - visual effects
Adam Martinez - lead digital effects artist
Kent Matheson - matte painter
Pierre Maurer - model maker: EON
Olivier Maury - research and development: ESC
Gerald McAleece III - layout artist
Richard McBride - compositor
Richard McBride - technical director
Kate McCarthy - visual effects coordinator
Matt McDonald - sequence lead
Rodney J. McFall - senior technical director: SPI
Kevin McGowan - digital artist
Erika A. McKee - digital producer
John J. Meehan - motion capture data tracker
Gustav Melich - visual effects TD: CFX
Ed Mendez - digital compositor: ESC Entertainment
Clear Menser - digital effects artist
August Meredith - particle technical director
Meredith Meyer-Nichols - visual effects coordinator: Giant Killer Robots
Diana Miao - CG artist: CIS Hollywood
Neil Michka - animator
Tadao Mihashi - color & lighting technical director: ESC
Seth F. Miller - roto/paint artist: ESC Entertainment
Kristen Millette - digital compositor
Noah Mizrahi - character animator
Evangeline Monroy - animation production manager
Rodney Montague - visual effects producer
Sarah Moore - lighting & compositing: SPI
Mike Morasky - sentinel/swarm lead
Amanda Morrison - senior compositor
Jake Morrison - CG supervisor
Michael Mortimer - software developer: Tippett Studio
Natalya Lissa Mortimer - 3D texture painter
Natalya Lissa Mortimer - texture painter
Bo Mosley - modeling and texturing supervisor: CFX
Tricia Mulgrew - digital effects producer
Michael Mulholland - visual effects
Craig Mullins - digital matte artist
Andrew Mumford - compositor: CIS Hollywood
Enrique Munoz - technical director
Matthew Muntean - puppet lead: Tippett Studio
George Murphy - visual effects supervisor: ESC
Guido Muzzarelli - character animator
Kenneth Nakada - digital matte painter: ESC Entertainment
Marc Nanjo - compositor: CIS Hollywood
Maks Naporowski - senior character technical director
Serena Rainbow Naramore - digital compositor (as Serena Naramore)
Cameron Neilson - operations
John Nelson - visual effects supervisor: CFX
Mark Nettleton - compositor
Mark Nettleton - virtual background stills
Ben Nichols - model maker foreman
Bruce Nicholson - digital compositor
Grant Niesner - 3D creature designer
Grant Niesner - visual effects art director: Tippett Studio
Rob Nitsch - visual effects technical director: ESC
Alberto Noti - digital artist
Rob Nunn - previs artist
Carina Ohlund - virtual cinematography
Nancy Ong - motion capture production manager
William Opdyke - visual effects
Julie Orosz - visual effects producer: CIS Hollywood
Toshiyasu Otsuka - particle technical director: Giant Killer Robots
Chris Paizis - layout supervisor
Brice Parker - visual effects coordinator
Stephen J. Parker - technical director
Chris Paxson - motion control technician
Andrew Pearce - senior software manager
Zoe Peck-Eyler - digital compositor: Tippett Studio
Carlos Pedroza - technical director: virtual backgrounds
Kira-Anne Pelican - visual effects
Maricela Perdomo - modeler
Cristin Pescosolido - sequence lead
Mariano Peterson - production software engineer
David Petry - match move artist
Christopher Petty - production software: ESC
Devorah Petty - look development lead
Gerard Benjamin Pierre - digital compositor: Tippett Studio
Jamie Pilgrim - visual effects
Dan Piponi - chief science officer
Danielle Plantec - digital effects artist
Matt Plec - visual effects
Ann Podlozny - visual effects producer: ESC
Annie Pomeranz - visual effects coordinator
Felix Pomeranz - data wrangler
Bryan Poon - virtual cinematography
Jason Porter - compositor
Athena Portillo - visual effects production manager
Daniel Pratt - operations
Travis Price - digital artist
Ben Procter - previs artist
Thomas Proctor - digital compositor
Tom Proost - model maker
Qarl - effects technical director: ESC
The-Hung Quach - digital artist
Steven Quinones-Colon - technical director
Edward Quintero - texture/matte painter
Søren Ragsdale - technical director: ESC
Naomi Ruth Raine - visual effects coordinator
Rebecca Ramsey - visual effects producer: Hatch
Ollie Rankin - visual effects consultant
Mathieu Raynault - senior matte artist
Nate Reid - render wrangler
Anthony Reyna - visual effects production assistant
Steve Rheinfrank - modeler
Anthony Riazzi - technical director: ESC
Peter Richardson - assistant technical director: ESC Entertainment
George Richman - senior production services technician: SPI (as George T. Richman)
Shane Roberts - lead matte painter
Tracey Roberts - character set up
Kyle Robinson - pre-vis consultant
Barnaby Robson - digital compositor
Jody Rogers - visual effects editor
Craig Edward Rogers Jr. - digital scanning: The IMAX Experience
Craig Edward Rogers Jr. - film recording: The IMAX Experience
Kevin Romond - visual effects technical director: ESC
Jacqueline Rosado - visual effects coordinator
Charles Rose - lead lighting technical director
Daniel P. Rosen - lead compositor: ESC Entertainment
Eric Roth - compositor
Marc Roth - technical effects director
Marlin Rowley - color and lighting technical director: ESC Entertainment
Ari Rubenstein - digital compositor: Tippett Studio
Alonzo Ruvalcaba - head of production: Tippett Studio
Amy Ryan - production manager: ESC Entertainment
Chris Ryan - CG artist: CIS Hollywood
Chris Ryan - digital compositor
Kody Sabourin - visual effects
Ian Sachs - technical director
J.R. Salazar - data tracker (as JR Salazar)
Lucas Salton - CG artist: BUF
Nicole Samarron - roto/paint artist
Jose Samson - digital modeler: ESC Entertainment
Steve J. Sanchez - digital compositor: Esc Entertainment
Richard Sandoval - compositor: ESC Entertainment
Joey Santana - assistant visual effects editor: ESC Entertainment
Michael Sarkis - motion control operator
Amy Sauro - production coordinator: ESC Entertainment
Adam Savage - model maker
Adam Schardein - production assistant
Thomas Schelesny - computer graphics character animation lead
Eduardo 'Lalo' Schmidek - CG artist: BUF
Mike Schmitt - visual effects supervisor: Giant Killer Robots
Andrew Schneider - animator: motion capture animation
Janelle Schneider - 3D texture painter: The Matrix unit
Janelle Schneider - texture artist (as Janelle Pierce)
Ryan Schnizlein - system administrator
Durant Schoon - digital artist
Julien Schreyer - technical director lighter
Rick Schulze - associate visual effects supervisor
Eric Schweikert - compositor
Candice Scott - Flame artist: ESC
David Seager - computer graphics supervisor: SPI, CFX
Misty Segura - digital paint & rotoscope artist: Tippett Studio (as Misty Segura Barbour)
Kent Seki - previsualization artist
Atsushi Seo - assistant technical director
Nelson Sepulveda - digital effects supervisor: CFX
Pepe Serventi - motion capture camera operator
Nick Seuser - visual effects editor
Naz Shams - digital artist: effects animator (as Nazgol Shams)
Jeff Shank - digital effects: SPI
Greg Shimp - paint and rotoscope artist
Scot Shinderman - visual effects
Jason Shulman - digital artist: Tippett Studios
John Siczewicz - digital compositor: Esc Entertainment
Mark Siew - layout artist
Aaron Singer - digital compositor
Kawaldeep Singh - effects technical director: ESC Entertainment
Matt Sloan - motion control technician
Tom Slovick - production manager: CIS Hollywood
Brian W. Smith - production software: ESC
David Earl Smith - animator
Keith W. Smith - lead animator
Kevin Andrew Smith - senior technical director
R. Matt Smith - digital compositor
Sharmishtha Sohoni - compositor: ESC
Oksana Sokol - script supervisor: third visual effects unit
Drew Solodzuk - DMR editor (IMAX version)
Young Song - texture painter
Alan Sonneman - digital matte artist
Scott Souter - visual effects supervisor: Tippett Studio
Bret St. Clair - CG supervisor: SPI
Jeremy Sternberg - digital artist: ESC Entertainment
Joe Woodward Stevenson - matchmove artist
John Stillman - sequence supervisor: ESC Entertainment
Tamara Stone - digital compositor
Joshua Storck - production software engineer: ESC Entertainment
Joe Strasser - lighting lead: SPI
Sonja Struben - asset lead
Rosanna Sun - motion capture producer/director
Masuo Suzuki - color & lighting technical director
Steve Switaj - motion control operator
Emi Tahira - visual effects
Joe Takai - visual effects supervisor: ESC
Suan Ching Tan - digital artist
Mika Taylor - visual effects
Patrick Taylor - character rigger
Patrick Taylor - digital artist
Christina Tempelaar-Lietz - research and development
Joanne Thiel - effects technical director: ESC
Deborah Thomas - data wrangler: Tippett Studio
Mathew Thomas - visual effects
Clint Thorne - digital paint and rotoscope artist: ESC Entertainment
James D. Tittle - digital visual effects coordinator: Pacific Title
Ryan Michael Todd - color and lighting
Matthew Tomlinson - digital imaging supervisor: Tippett Studio
Marc Toscano - digital artist
Vincent Toscano - lead technical director
Linda Tremblay - digital compositor
Dan Trezise - digital compositor: ESC Entertainment
Bart Trickel - visual effects
Chris Trimble - sequence lead
Vincent Truitner - computer animator
Melissa Tseng - effects animator: Tippett Studio
David Valdez - shader development: SPI, CFX
Nowell Valeri - matchmove artist: ESC
Bil Van Ness - character animator
Jean-Marc van Rijswick - CG artist: BUF (as Jean Marc Van Risjwick)
Alexander Vegh - previsualization consultant
John Vegher - compositor
Attila Veress - digital film recordist
Dominique Vidal - CG supervisor: BUF
Bruno Vilela - compositor: SPI
Bruno Vilela - senior digital lighter: SPI
Andres Vitale - visual effects
John Volny - technical director
Kenneth Voss - digital paint & roto artist: Tippett Studio
Paul Waggonner - character animator
Matt Wallin - digital artist: Tippett Studio
Christopher Walsh - character animator
Kelly Walsh - technical director: Tippett
Shawn Walsh - color and lighting technical director: ESC Entertainment
Jason Wardle - lead CGI artist: CIS Hollywood
Matthew A. Ward - previsual animation
Martin Weaver - systems manager: Manex Visual Effects
David Weinstein - animator: Esc
Barry Weiss - senior staff: SPI
Matthew P. Welker - lead technical director
Davy Wentworth - lighting technical director: Tippett Studio
Jodie Weston - database coordinator
Jodie Weston - digital effects coordinator
Bryan Whitaker - visual effects artist: Tippett Studio
Len White - visual effects
Neha Wickramasekaran - matchmove artist
Shannon Wiggins - digital artist: ESC Entertainment
Rod Williams - assistant camera: model unit
Jeremie Winslow - digital coordinator: SPI
Eric Withee - digital coordinator: SPI
Jenny Wolfe-Binder - visual effects production assistant
Amber Wong - visual effects producer
Raymond Wong - CG & previsualization artist
Vicki Wong - digital film I/O manager: Tippett Studio
Janet Yale - visual effects producer: ESC
Kyle Yamamoto - R&D programmer: CIS Hollywood
Jason Yanofsky - digital special effects: lighting and effects
Doug Yoshida - technical director
Robin D. Young - visual effects coordinator
Scott Younkin - digital compositor: ESC Entertainment
Peipei Yuan - previsualization animator: Pixel Liberation Front
David Zbriger - digital asset manager: Giant Killer Robots
Bjorn Zipprich - visual effects animator
Denise Ballantyne - visual effects consultant (uncredited)
Alex Brownell - visual effects producer: Tweak Films (uncredited)
Salvatore Catanzaro - assistant effects editor: Tippett Studio (uncredited)
Ben De Luca - systems administrator (uncredited)
Andrew Dickinson - assistant technical director: Giant Killer Robots (uncredited)
Jesse Fernley - digital matte painter: CIS Hollywood (uncredited)
Frank Gallego - visual effects (uncredited)
Brian Gardner - shader development team lead (uncredited)
Dylan Gottlieb - character modeler: Tippett Studio (uncredited)
Steve Griffith - visual effects intern: CFX (uncredited)
Erica Hornung - senior matchmover: SPI (uncredited)
Flip Livingston - assistant visual effects magenta color artist (uncredited)
Katie McCaffrey - facilities manager: Esc Entertainment (uncredited)
Fabien Micallef - software engineer: research & development (uncredited)
Mark Prusten - visual effects consultant (uncredited)
Matthew M. Robinson - technical director (uncredited)
Michael Root - visual effects technical director: Tweak Films (uncredited)
Marian Rudnyk - digital artist: Digital Domain (uncredited)
Steven Seed - senior systems engineer: Centropolis FX (uncredited)
Eric Soulvie - research and development (uncredited)
Christa Starr - visual effects technical director: Tweak Films (uncredited)
Mitch Zeitlin - video editorial coordinator: SPI (uncredited)
Stunts
Ray Anthony - stunts
Keir Beck - stunts
Nils Bendix - key stunt rigger
Glenn Boswell - stunt coordinator
Bob Bowles - stunts (as Bobby Bowles)
Danielle Burgio - stunts
Marky Lee Campbell - stunts
Raelene Chapman - stunts
Tiger Hu Chen - stunts
Huckle Cleary - stunt rigger
Michelle Comerford - stunts
Lou Czaglar Horvarth - stunts
Harry Dakanalis - stunts
Danial Donai - stunts
Jared S. Eddo - stunt rigger
Nash Edgerton - stunts
Ousaun Elam - stunts
Christian J. Fletcher - stunt rigger (as Chris Fletcher)
Grant Fletcher - stunt rigger
Craig Gale - stunt rigger
Helen Gray - stunt department coordinator
Mike Gunther - stunts
Charlie Hobson - stunts (as Charles Hobson)
Lou Horvath - stunts
Charles Ingram - stunt rigger
Graham Jahne - stunts
Brendan Jakins - stunt rigger
Peter Jeremijenko - stunts
Alex Kuzelicki - stunts
Dion Lam - additional fight choreography
David Leitch - stunts
Brad Martin - stunts
Robert McDougall - stunt rigger
Nick McKinless - stunt rigger
Scott McLean - stunts
Scott McLean - utility stunts
Phil Meacham - stunts
Chris Mitchell - stunts
Darren Mitchell - stunts
Angela Moore - stunts
John 'Cha Cha' O'Connell - stunt choreographer (as John O'Connell)
Chris O'Hara - stunt double: Hugo Weaving
Chris O'Hara - stunts
Philip Partridge - utility stunts
Puven Pather - stunts
Melanie Peyton-Smith - stunts
Robert Powell - stunt rigger
Darrin Prescott - stunt double: Hugo Weaving
Darrin Prescott - stunts
Pat Romano - stunt rigger
R.A. Rondell - supervising stunt coordinator
Mick Roughan - stunts
Warwick Sadler - stunts
George Saliba - utility stunts
Michael Saliba - stunt assistant
David Schultz - stunt rigger
Brett Sheerin - stunts
Yasca Sinigaglia - stunts
Cathie Small - stunts
Brit Sooby - stunts
Steve Stafford - aerial stunts: digital effects unit
Chad Stahelski - martial arts stunt coordinator
Gillian Statham - stunts
Leon Stripp - stunt performer
Scott Sullivan - stunt rigger
Glenn Suter - safety supervisor
Darko Tuscan - stunts
Bernadette Van Gyen - stunts
Aaron Walters - stunts
Min Windle - stunts
Avril Wynne - stunts
Mick Hodge - stunt performer (uncredited)
Zed Korshoonoff - stunts (uncredited)
Camera and Electrical Department
Ian Barwick - electrician
Jonathan Beament - aerial camera operator: aerial unit
Stuart Bell - grip
Hans Bjerno - aerial director of photography
Jasin Boland - still photographer
Ray Brown - key grip
Matt Buchan - rigging best boy
Ian Chriss - electrician
Matt Clyde - key rigging electrician
Gregory Collis - rigging key grip: San Francisco model unit
Steve Condiotti - gaffer: 2nd unit
Toby Copping - key grip: second unit
Ross Emery - director of photography: second unit
Martin Fargher - grip
Bob Finley III - gaffer: USA
Reg Garside - gaffer
Gary Gill - key grip: US
Jeff Gilliam - rigging gaffer: San Francisco Bay Area
Mark Harris - electrician
Frank Hruby - focus puller
Gillian Huxley - rigging grip
Dennys Ilic - special photographer
Wilfried Jeanblanc - video operator
Mark Jefferies - best boy
Adam Kuiper - remote head technician: stab-c
Ulrike Lamster - camera loader: USA
Michael Larcombe - assistant grip: second unit
Peni Loloa - electrician
Zachary Love - dolly grip: model unit, San Francisco
Joshua Lubensky - rigger
Greg Luntzel - first assistant camera
Paul Marbury - assistant camera
Iain Mathieson - rigging gaffer
Starrs McBurney - second assistant camera: "b" camera, USA
Robert 'Boomer' McCann - best boy grip: San Francisco
Gary McClendon - best boy electric: model unit
Calum McFarlane - camera operator
Peter McManus - rigging electrician
Paul Mitton - video assist operator
Luis Olivares - video assist operator: second unit
Phil Pastuhov - aerial director of photography
Phil Pastuhov - director of photography: spacecam
Michael Pedder - lighting technician
Henry Richards - rigging grip: set
Andrew Rowlands - Steadicam operator
Paul Sanchez - assistant camera
Rod Scott - senior rigging grip
Zeb Simpson - on-set video assist
Howard Smith - Steadicam operator
Michael Taylor - video split operator
Luke Thomas - daily focus puller
David Thomson - hod green screen
Brett Tracey - second assistant camera
Michael Vivian - dolly grip
Aron Walker - dolly grip
Helen Ward - assistant camera
Geoffrey Wharton - director of photography: third unit (as Geoff Wharton)
Rod Williams - assistant camera
Grant Wilson - electrician
Matt Windon - second assistant camera
Animation Department
David Bawel - facial capture supervisor
Michael Brunet - animator
Chuck Duke - animator
Cameron Folds - animator
Derek Friesenborg - animator
Aaron Gilman - character animator
Chris Lentz - character animator: Centropolis FX
Randy Link - animator
Ethan Marak - animator
Stephen Moros - layout artist
Kurt Nellis - animator
Jesse Sugarman - animator
Bill Tessier - animator
Casting Department
Barbara Harris - adr voice casting
Lindsey Hayes Kroeger - casting associate (as Lindsey Hayes)
Evan Knowles - casting assistant
David Rapaport - casting assistant
Neal Dodson - casting reader (uncredited)
Jennifer Jarvis - casting assistant (uncredited)
Sharat Raju - casting assistant (uncredited)
Costume and Wardrobe Department
Gloria Bava - tailor: men
Dan Bronson - costume supervisor
Amanda Craze - costumer
Christine Dye - costumer: USA
Jamella Hassan - costumer
Andrea Hood - key costumer
Clare Howie - stand-by costume
Elly Kamal - assistant costume supervisor
Tasha Le Mel - costumer
Penny Mackie - on-set costumer
Chandra Moore - costumer
Daniela Moore - costumer: USA
Rebeka L. Roberts - costume ager/dyer
Jo Thorpe - costume fitter
Derek Sullivan - set costumer (uncredited)
-
Editorial Department
Craig Alpert - first assistant editor: avid, USA
Todd Baillere - post-production consultant
Thaddeus Baker - apprentice editor
David Birrell - first assistant editor: avid, Australia
Sean Callan - editor: video
Catherine Chase - first assistant editor: film
Charlie Fuguet - post-production consultant
Ed Fuller - assistant editor
Allison Gibbons - assistant editor
Mo Henry - negative cutter
Jenny Hicks - assistant editor
Catherine Liu - post-production assistant
Cynthia Morris - assistant editor
David Orr - color timer
Ian Slater - assistant editor: avid
Michael Struk - assistant editor
Bill Daly - post-production executive (uncredited)
Music Department
Jason Bentley - music supervisor
Gloria Cheng - musician: piano
Don Davis - conductor
Don Davis - orchestrator
Steven R. Galloway - assistant music editor
Zigmund Gron - music editor (as Zig Gron)
Penka Kouneva - score preparation
Erik Lundborg - orchestrator
Barbara McDermott - assistant music editor
Michael Mishaw - score musician: vocalist
Julie Pearce - assistant music editor
Conrad Pope - orchestrator
Joe E. Rand - music editor
John Rodd - orchestral scoring recordist
David Sherr - orchestra contractor
David Sherr - orchestrator
Armin Steiner - music scoring mixer
Ben Watkins - composer: additional music
Transportation Department
Karen Brakenridge - production driver
John Bromstead - driver
Lonnie Craig - transportation
Steve Humphrey - picture car coordinator
Cian O'Clery - driver: cast set PA
Frank Rocha - captain
James D. Weston II - precision driver
Other crew
Jason Baird - head prosthetics artist: The Super Brawl
Sim Bajaj - assistant: Mr. Silver
Billy Barnhart - digital assets manager
Peggy Baslow - location assistant: USA
Jennifer Bauman - assistant film commissioner: Oakland
Tim Bicio - chief technology officer
Matt Bilski - assistant: Mr. Hill
John Bonnin - head technician: Libra
Mark Bosia - medic coordinator
Valary Bremier - accounting clerk
Jeffrey Brown - set production assistant: USA
Suzie Bruce - assistant accountant
Mandy Butler - production accountant
Vanessa Carmichael - assistant: Wachowski Brothers
Caryn Cheever - second assistant accountant
Mary Clutts - set production assistant: USA
Kristel Crews - assistant: Mr. Fishburne
Emlyn Crockett - production assistant
Steve Cronan - digital assets manager
Belinda Dean - location assistant
Stanley A. Dellimore - senior technical imaging artist (IMAX DMR version)
Jacques Dell - senior technical imaging artist (IMAX DMR version)
William M. DeLuca - mechanic
James Dornoff - production assistant
Jamison Empey - accountant
Heidi Erl - production coordinator
Lisa Jean Felski - first assistant accountant
Julio Ferrario - senior title designer: main end titles
Kerry Fetzer - caterer
Andrew Flakelar - production assistant: Wachowski Brothers
Darrell Foster - trainer: Jada Pinkett Smith
Ran Francke - security: Jada Pinkett Smith
Siri Dharma Galliano - trainer: Ms. Moss
Robert 'Rock' Galotti - weapons coordinator
Jan Garner - key production accountant
Corey Garnett - systems administrator
Jillian Giacomini - accounting clerk
Andrew Glass - advisor: Sanskrit
Michelle Gold - call sheets
Lou Grant - script supervisor: second unit, Australia
David 'Cajun' Guilbeau - craft service
Mark Hager - assistant production coordinator: USA
Kelly Helstrom - staff production coordinator: Warner Bros.
Charles Henrich - chief technology officer
David Hird - specialist rigger
Craig Hosking - aerial coordinator/pilot
Steak House - coordinator: model unit
Sara Howell - assistant post-production accountant
Karen Jine - location assistant
Zachary Kahn - facility coordinator
Melina Kevorkian - assistant: Mr. Silver
Patrick Kwok - senior DMR artist (IMAX version)
Tom Lafferty - systems lead
Spencer Lamm - web site designer
Fiona Landreth - production accountant: Australia
Seth Larney - digital assets coordinator
Peter Lawless - location manager
Melanie Lawrence - assistant accountant
Ted Leonard - set production assistant
Marcus Levy - location scout
Catherine Leyba - production assistant
Cathy Marshall - payroll accountant
Peter Martorano - assistant location manager: USA
Rob McCabe - stand-in: Keanu Reeves, USA
Mimi N. McGreal - travel coordinator
Reza Mokhtar - caterer
Dave Moorer - set medic
Jerimiah Morey - digital input/output
Niamh Murphy - textile artist
Jenny Napier - production assistant
Peter J. Novak - location manager: USA
John O'Rourke - assistant armorer
Tonia Pearson - assistant: Mr. Mason
Bob Perkins - production assistant: Wachowski Brothers
Reinaldo Puentes-Tucki - assistant: Ms. Moss
Ronald Rametta - senior model maker
Daniel Rapo - digital film scanning and recording
Jacquie Robertson - unit nurse
Michelle Rowe - security: Mr. Fishburne
Michelle Rowe - trainer: Mr. Fishburne
Bruce Schluter - title designer
Thomas Scott - body double: Keanu Reaves: Australia
Thomas Scott - stand-in: Keanu Reaves. Australia
Jay Sedrish - production consultant
Denise Snyder - physical trainer: Mr. Reeves
Alexander C. Sohn - production accountant
TreJulie Stamos - location assistant: USA
Monika Stankowski - payroll accountant
Victoria Sullivan - script supervisor
Adrienne Swan - assistant accountant
Chris Symonds - production assistant
Dan Talbott - production assistant: VSFX
Eric Towner - location assistant
David Tsao - systems engineer
Michelle Tuella - assistant: Mr. Silver
Amanda Uber - staff coordinator
Janette Vecchiarelli - assistant: Mr. Reeves
Evan Wilson - set production assistant: USA
Cheung-Yan Yuen - kung fu trainer
Cheung-Yan Yuen - wire team: Hong Kong
Woo-ping Yuen - action choreographer
Woo-ping Yuen - fight choreographer
Ami Zins - film commissioner
Lindsay Cole - security officer (uncredited)
Christian Daugherty - production assistant (uncredited)
Donte Gentile - weapons specialist (uncredited)
Jason Mack - security officer (uncredited)
Les Roberts - security officer (uncredited)
Dan Shimer - production assistant (uncredited)

Around Wikia's network

Random Wiki