Wikia

The Matrix Wiki

Crew of the Matrix Reloaded

Talk0
1,232pages on
this wiki

The following page lists the whole crew that worked in The Matrix Reloaded.

See Also: Cast Of The Matrix Reloaded

Producer
Bruce Berman -- executive producer
David Forbes -- executive producer: Spectrum Mocap
Grant Hill -- executive producer
Andrew Mason -- executive producer

Phil Oosterhouse

Shreyl Shamps Leach

--

--

associate producer

executive producer

Vicki Popplewell -- associate producer (as Vicki Poppelwell)
Steve Richards -- associate producer
Joel Silver -- producer
Andy Wachowski -- executive producer
Lana Wachowski -- executive producer (as Larry Wachowski)
Original Music -- Don Davis
Cinematography -- Bill Pope
Film Editing -- Zach Staenberg
Casting Mali Finn
Shauna Wolifson
Production Design -- Owen Paterson
Art Direction -- Hugh Bateup
Costume Design -- Kym Barrett
Makeup Department
Steven E. Anderson -- makeup artist: USA (as Steven Anderson)
Jason Baird -- special makeup effects supervisor
Barney Burman -- makeup artist
Judith A. Cory -- hair department head
Gretchen Davis -- makeup artist: USA
Rick Echols -- hair stylist
Maggie Fung -- key makeup artist
Cindy Gardner -- additional makeup artist
Sean Genders -- special makeup effects artist
Tina Gordon -- makeup artist
Warren Hanneman -- hair stylist
Joel Harlow -- special makeup effects artist
Karyn Huston -- key hair stylist
Miia Kovero -- key hair stylist
Michael Krehl -- additional makeup artist: Sydney
Gilbert A. Mosko -- makeup artist
Kris Ravetto -- makeup artist: USA
Peter Robb-King -- makeup department head
Rick Stratton -- key makeup effects artist
Brian A. Tunstall -- key hair stylist (as Brian Andrew Tunstall)
Jenny-King Turko -- makeup artist
Victoria Wood -- wig maker
Laurelle Ziento -- additional makeup artist: Sydney
Nadine Wilkie -- additional hair stylist (uncredited)
Nadine Wilkie -- additional makeup artist (uncredited)
Production Management
Jessica Alan -- post-production supervisor
Amanda Crittenden -- production supervisor: Australia
Mitchell E. Dauterive -- production supervisor
Bill Draper -- executive in charge of production
Grant Hill -- unit production manager
Debra James -- production supervisor: USA
L. Dean Jones Jr. -- unit production manager
Pat Lacey -- assistant unit manager
Dermot Leybourne -- assistant unit manager: second unit, Australia
Simon Lucas -- unit manager
Wil Milne -- unit manager: second unit, Australia
Paul Ranford -- production supervisor: second unit
Gerald Scaife -- production supervisor: Australia (as Jim Scaife)
Second Unit Director or Assistant Director
Debbie Antoniou -- second second assistant director: Australia (as Deborah Antoniou)
Drew Bailey -- third assistant director: second unit, Australia
David R. Ellis -- second unit director: USA (as David Ellis)
Naomi Enfield -- second assistant director: second unit, Australia
Betty Fotofili -- third assistant director
Kent Genzlinger -- second assistant director: second unit, USA
Michael Green -- first assistant director: second unit, USA
Dave Halls -- second second assistant director: second unit, USA
Sean Hobin -- additional first assistant director: USA
Sean Hobin -- second assistant director
Bruce Hunt -- third unit director: Australia
Kevin McNamara -- additional second assistant director: USA
James McTeigue -- first assistant director
John M. Morse -- second second assistant director: USA (as John Morse)
Johnny Pacialeo -- second assistant director: third unit, Australia
Toby Pease -- first assistant director: second unit, Australia
Kimble Rendall -- second unit director: Australia
Claire Richardson -- second assistant director
Charles Rotherham -- first assistant director: third unit, Australia
Hamish Roxburgh -- additional assistant director
Samantha Smith -- third assistant director: Australia
Paul Sullivan -- second second assistant director: Australia
Eddie Thorne -- assistant director
Jesse Yoshimura -- additional second assistant director: USA
Art Department
John Allan -- property master
Kristen Anderson -- draftsperson: CAD, Australia
Mary-Liz Andrews -- construction coordinator
Simon Bethune -- senior model maker
Ian Bickerton -- construction foreman
Colette Birrell -- prop manufacturing coordinator
Mike Blaze -- property master
Carl Braga -- screen graphics designer
Shane Buckallew -- plaster foreman
Richard K. Buoen -- illustrator
Gary Cameron -- leading hand propmaker
Andrew Chan -- set designer
Godric Cole -- set designer
Jules Cook -- art director: Australia
Jules Cook -- art director: third unit, Australia
Martin Crouch -- screen graphics designer
Geofrey Darrow -- conceptual designer
Kristen Davis -- set designer
Norm DeCarlo -- propmaker
Norm DeCarlo -- sculptor
Ricardo F. Delgado -- storyboard artist
Yerant Douvalian -- concept artist
Damien Drew -- assistant art director
Brian Dusting -- set decorator: Australia
Guy Hendrix Dyas -- illustrator (as Guy Dyas)
Benjamin Edelberg -- lead model maker
Jim Edelhauser -- carpenter
Vanessa Edwards -- assistant accountant: art department
Simon Elsley -- draughtsperson
Brian Flora -- concept artist
Trish Foreman -- art department coordinator
Marc Gabbana -- concept artist
Roger Gillespie -- plaster foreman
Darek Gogol -- illustrator
Adam Grace -- APU foreman
Marcy Guiragossian -- art department assistant
Halsted Craig Hannah -- graphics designer
Dale Haugo -- scenic artist: USA
Aaron Haye -- CAD foreman
Mark Hitchler -- model maker
Sean House -- propmaker: USA
Christian Huband -- set designer
George Hull -- concept illustrator
George Hull -- conceptual artist
Christian Kastner -- set dresser
Philip Keller -- storyboard artist
Geoff Kemmis -- senior model maker
Cindi Knapton -- assistant art director
Hannah Knowlton -- set dresser
Darren Le Gallo -- art department assistant
Jacinta Leong -- set designer: CAD, Australia
Andrew Lewis -- carpenter
John Lister -- set dresser
Kate Lovejoy -- set designer
Mark W. Mansbridge -- art director: USA (as Mark Mansbridge)
Catherine Mansill -- art director: Australia
Jim Martin -- illustrator
Claire McCarthy -- painter
Tim McGaw -- set dresser
Simon McGuire -- set designer
Thomas Meikle -- head sculptor
Karen Murphy -- assistant art director
Marian Murray -- assistant set decorator
John Oster -- foreman
Jim Poynter -- set dresser: USA
Marilyn Pride -- concept model maker
Keith Rae -- lead mold maker
Ronald R. Reiss -- set decorator: USA (as Ron Reiss)
Charlie Revai -- art director: Australia
Tom Richardson -- stand-by painter: USA
Andy Robinson -- set painter
Aimee Rousey -- art department coordinator
Matthew Saxon -- set designer
Hal Schlax -- propmaker foreman
Steve Skroce -- storyboard artist
Danny Strachan -- foreman painter
Christopher Tangney -- art department assistant
Chris Tangny -- property assistant
Jocelyn Thomas -- props coordinator
Philip Thomas -- set designer
Nick Tory -- design assistant
Michael Turner -- assistant art director
Michael Van Dyke -- construction foreman
Robert Van Dyke -- propmaker foreman
Janice Van Rooijen -- set carpenter
Tom Vukmanic -- sculptor
Matt Weeding -- set builder
Butch West -- construction coordinator
Lauren Wilbow -- art department assistant
Philip Worth -- construction coordinator
Sean Wright -- propmaker gangboss: San Francisco
Peter Wyborn -- prop manufacturing supervisor
Amanda Clarke -- special effects breakaways technician (uncredited)
Fon Davis -- draftsperson: Eon (uncredited)
Brad Diebert -- carpenter (uncredited)
Lawrence Hornbeck -- on-set dresser: USA (uncredited)
Mark Nonnenmacher -- concept designer (uncredited)
Andrew Pryer -- carpenter (uncredited)
Rpin Suwannath -- previsualization consultant (uncredited)
Sound Department
Richard Adrian -- sound effects designer
Stephen Balliet -- cable person (as Steve Balliet)
Emmma Barham -- cable person (as Emma Barham)
Nancy Barker -- first assistant sound editor
Thom Brennan -- supervising foley editor
Stephanie Brown -- adr editor
Rick Camera -- sound recordist (as Rick Camara)
David E. Campbell -- sound re-recording mixer (as David Campbell)
Rick Canelli -- adr recordist
Dane A. Davis -- sound designer
Dane A. Davis -- supervising sound editor
William R. Dean -- assistant sound editor
Christopher Eakins -- sound effects mastering
Julia Evershade -- supervising sound editor
John P. Fasal -- sound effects recordist (as John Paul Fasal)
Stephanie Flack -- supervising dialogue editor
Angela Hackner -- sound recordist
Paul Hackner -- assistant sound editor
David Jobe -- foley mixer
Michael Edward Johnson -- sound effects designer
Mark Johnston -- sound recordist
Scott Kinzey -- boom operator
David Kudell -- assistant sound editor
Andrew Lackey -- sound effects designer
Mary Jo Lang -- foley mixer
Mark Larry -- sound effects designer
David Lee -- sound recordist
Eric Lindemann -- sound designer
Larry Mah -- synthesizers recordist
Noel McIntosh -- assistant sound editor
Michael W. Mitchell -- sound effects editor
Alyson Dee Moore -- foley artist
Scott Morgan -- foley recordist
Gerry Nucifora -- boom operator
Thomas J. O'Connell -- adr mixer
Martin Pashley -- sound recordist: second unit
Tony Pilkington -- dubbing engineer
Andy Potvin -- stereo sound consultant: Dolby
Eryne Prine -- assistant sound editor
John T. Reitz -- sound re-recording mixer (as John Reitz)
John Roesch -- foley artist
Gregg Rudloff -- sound re-recording mixer
Fred Runner -- assistant sound mixer
Fredrik Sarhagen -- ProTools engineer
Nelson Stoll -- production sound mixer
Mark Van Kool -- boom operator: second unit
Bryan O. Watkins -- sound effects recordist
Greg Jefferson -- assistant sound effects recordist (uncredited)
James Azizi Penny -- group adr (uncredited)
Juan Diego Sanchez -- sound recording assistant (uncredited)
Special Effects
Eric Allard -- special effects foreman
Leilani Amour Arenzana -- special effects office manager
Billy Aziz -- special effects logistics
John S. Baker -- special effects foreman
Al Broussard -- second unit special effects supervisor
Tony Centonze -- special effects foreman
Steve Courtley -- special effects supervisor
Jabin Dickins -- special effects technician
Dave Fogler -- chief model maker
Lee Kun Fong -- wire team coordinator
Dennis Forry -- special effects technician
Scott Fritts -- technical modeler: digital humans enviroments, Esc Entertainment
Paul Gorrie -- pyro supervisor: Australia
Cat Hart -- special effects pyrotechnician
Rob Heggie -- on set supervisor
Leo Henry -- pyrotechnician
Steak House -- coordinator: model unit
Jamie Hyneman -- special effects technician
Paul Katte -- special effects makeup
Mark Koivu -- special effects engineer
Jim Leng -- breakaways supervisor
Daniel Letch -- special effects
Al Marangoni -- special effects purchaser
Pierre Maurer -- special effects
Hans Metz -- special effects supervisor
Josh Neugass -- special effects technician
Nick Nicolaou -- special effects makeup
Dan Oliver -- special effects set supervisor: second unit
Clay Pinney -- special effects supervisor
Joshua Pinney -- special effects foreman
David Pride -- design engineer
Thomas Rasada -- special effects technician
Tim Riach -- special effects technician
Catherine Roehl -- production accountant: miniature model & pyro Unit
Harry Sharp -- special effects technician
Arthur Spink Jr. -- special effects foreman
Richard Stutsman -- special effects foreman
Keith Suzuki -- special effects technician
Taj Trengove -- special effects technician
David Trethewey -- special effects senior technician
Kevin Turner -- special effects foreman
Laura Veeder -- special effects office manager
Arnold J. Verbiesen -- special effects foreman
Tim Walkey -- special effects foreman
Steve Yardley -- special effects technician
Robbie Clot -- special effects foreman (uncredited)
Eric Cotton -- special effects technician (uncredited)
Luke Polti -- junior mould maker (uncredited)
Bryan Sides -- studio coordinator (uncredited)
Visual Effects
Aurelia Abate -- visual effects coordinator: BUF
Chadi Abo -- digital artist
Matthew Adams -- digital artist
Tim Ahern -- computer effects
Chris Anderson -- visual effects coordinator: ESC
Grant Anderson -- technical director
Christian T. Andrews -- motion control engineer
Mayumi Arakaki -- visual effects coordinator
Allan Arinduque -- animation setup: ESC
Daniel Arkin -- visual effects editor
Oliver Arnold -- modeler
Vaughn Arnup -- digital compositor
Courtney Atinsky -- motion capture assistant
Steve Avoujageli -- technical director
Jerome Bacquet -- digital artist: BUF
Mark Barber -- digital compositor
Aaron Barclay -- digital compositor: Animal Logic
Lyndon Barrois -- animation supervisor
Yakov Baytler -- character setup
Jeremy Beadell -- operations manager: ESC Entertainment
Xavier Bec -- research and development: BUF
Bill Beemer -- motion capture systems technician
Tory Belleci -- model maker
Carly Benedet -- video operations technician
Jeffrey Benoit -- pre-visualization artist
Roy Berkowitz -- visual effects editor
Jim Berney -- visual effects supervisor: SPI
Niki Bern -- digital compositor
Vlad Bina -- virtual cinematography
Alicia Bissinger -- roto/paint artist: ESC Entertainment
Emmanuel Blasset -- visual effects: Animal Logic
Nicolas Bonnell -- visual effects producer: BUF
Francois Bordez -- senior modeler: SPI, CFX
George Borshukov -- CGI supervisor: ESC Entertainment
Robert Bourgeault -- modeler
Robert Bourgeault -- texture artist
S. Kai Bovaird -- digital artist (as Steven Bovaird)
John Bozzalla -- visual effects coordinator
Michael Brazelton -- paint and roto artist
Dan Breckwoldt -- digital compositor
Phil Brotherton -- key model maker
Max Bruce -- digital artist
Matt Brumit -- digital compositor
Wendell Bruno -- assistant DMR editor (IMAX version)
Duncan Burbidge -- pre-visualization coordinator
Chris Burn -- digital compositor: Animal Logic
Dan Camp -- motion capture
Brian Cantwell -- 3D matchmove lead
Deborah Carlson -- effects technical director: ESC
Jo Carson -- effects camera assistant
Lynne Cartwright -- visual effects supervisor: Animal Logic
Rusty Case -- chief technology officer
Robert Castaneda -- character animator: CFX
Jerry Castro -- systems supervisor
Olivier Cauwet -- CG supervisor: BUF
Trevor Cawood -- technical director: ESC
Camille Cellucci -- visual effects
Stephane Ceretti -- visual effects supervisor: BUF
Brian Chacon -- director of technology: CFX
Bastien Charrier -- digital artist: BUF
Peter Chesloff -- digital compositor
Nicolas Chevallier -- digital artist: BUF
Eduardo Cisneros -- film technician
Michael Jared Clausen -- character animator: ESC
John Clinton -- visual effects producer: SPI
Terry Clotiaux -- visual effects producer
Tim Coleman -- character technical director
Spencer Cook -- animation supervisor: SPI
Chris Cooper -- 3D technical director
Dennis Cooper -- visual effects coordinator: ESC
Nicolle Cornute -- paint/rotoscope artist
J.C. Cornwell -- lead production services technician
Danielle Costa -- digital coordinator
J.D. Cowles -- compositor: ESC Entertainment
Doug Creel -- effects animator: SPI
Kevin Culhane -- animation rigger: ESC
Tiffany Cullum -- visual effects coordinator: ESC
Christian Cunningham -- technical director
Mike Dalzell -- digital artist
John 'JD' Daniel -- modeler
James H. Dargie -- effects modeler/designer: ESC Entertainment
Sumit Das -- character setup
Alan Davidson -- senior technical director
Neil Davidson -- motion capture rigger
Thomas A. Davila -- president: ESC Entertainment
Fon Davis -- model maker foreman: Eon
David 'Grue' Debry -- color and lighting
Yann De Cadoudal -- digital artist: BUF
Valerie Delahaye -- visual effects producer: BUF
Doug Delaney -- imaging Supervisor: Pacific Title
Chris Del Conte -- visual effects producer: CFX
Robin Deledicque -- digital artist: BUF
Owen Demers -- 3D texture painter: ESC Entertainment
Del DePierro -- motion control
John 'D.J.' Des Jardin -- visual effects supervisor (as John DesJardin)
Adrian De Wet -- supervising compositor: Freeway Chase
Dan Dixon -- lead modeler: ESC Entertainment
Sandy Dong -- digital artist: ESC Entertainment
Tim Donlevy -- motion control operator
Andrea Donnelly -- visual effects motion capture consultant
Sarah Dowland -- visual effects producer: Animal Logic
David S. Dranitzke -- visual effects producer: miniatures
R. Stirling Duguid -- senior technical director: SPI
Haarm-Pieter Duiker -- research and development
Haarm-Pieter Duiker -- visual effects
Olivier Dumont -- CG supervisor: BUF
Pauline Duvall -- compositor: ESC Entertainment
Thomas Elder-Groebe -- visual effects coordinator: ESC entertainment
Janeen Elliott -- digital compositor: Esc Entertainment
Fabian Elmers -- digital effects artist
Steve Emerson -- digital compositor
Christopher J. Eng -- technical modeler: ESC
Douglas Epps -- cg supervisor
Grant Everett -- digital compositor
Bridgette Fahey-Goldsmith -- assistant visual effects editor: Australia
Ken Faiman -- virtual cinematography
Matt Farell -- animation supervisor: pre-visualization
Daniel Favini -- modeling/texture painting: CFX
Brett Feeney -- 3D supervisor
Dave Fogler -- chief model maker
Nathan Fok -- cloth technical director
Justin Folk -- visual effects assistant
Nickson Fong -- effects technical director
Scott Frankel -- digital effects supervisor
Grant Freckelton -- visual effects art director
Brian Freisinger -- lead modeler: ESC Entertainment
Mark Freund -- visual effects supervisor: Pacific Title
Quentin Frost -- digital artist
Quentin Frost -- visual effects technical director
Jenny Fulle -- visual effects executive producer
Howard Fuller -- CGI animator
Jeanmarc Furio -- digital compositor
Morgane Furio -- visual effects sequence supervisor
John Gaeta -- visual effects supervisor
Nicolas Galan -- research and development: BUF
Gregory Galliani -- modeler: SPI
Sergio Garcia Abad -- senior modeler: SPI
Brian Gardner -- shader development team lead
Sophie Gateau -- digital artist: BUF
Michael Gay -- animation supervisor: ESC
George Gervan -- digital paint and roto
Kevin Gillen -- CG effects animator: SPI
Diana Giorgiutti -- digital effects producer
Dan Glass -- visual effects supervisor
Rick Glenn -- character animator
Ido Gondelman -- senior character animator: Centropolis FX
Jennifer Gonzalez -- digital paint/rotoscope artist
Demian Gordon -- motion capture supervisor
David Gottlieb -- digital compositor
Randy Goux -- CG supervisor
Clark Graff -- motion capture rigger & AV
Justin Graham -- digital paint and roto artist
Colin Green -- previsualization supervisor
Rosemarie Greer -- DMR supervisor (IMAX version)
Toby Grime -- visual effects
Greg Groenekamp -- visual effects compositor: CFX
Harry Gundersen -- digital effects artist
Ben Gunsberger -- technical director
Jonathan Hairman -- digital compositor
Ray Haleblian -- lighting senior technical director: ESC Entertainment
Michael Halford -- matte painter
Jason M. Halverson -- digital compositor
Mark Hamilton -- digital artist
Brian Hanable -- digital compositor: Pacific Title
Bob Hand -- multi camera sync video operator
Andrew Hardingham -- model maker
Gael Harlow -- character animator: sentinels
Mark Harmon -- scanning recording
Andrew R. Harris -- color & lighting technical director: ESC (as Andrew Harris)
Anthony Harris -- digital color timer: SPI
Rick Hassen -- visual effects production assistant
Benjamin Hawkins -- visual effects technical director: ESC
Lyndal Heathwood -- paint & roto artist
Niles Heckman -- digital compositor (as Jon Heckman)
Niles Heckman -- technical director (as Jon Heckman)
Allen Hemberger -- color and lighting
John Hewitt -- previs designer
Brent Heyning -- model maker
Jep Hill -- sequence technical director
Bryan Hirota -- visual effects supervisor: CIS Hollywood
Maura Hogan -- operations: ESC Entertainment
George Ho -- visual effects
Hillary Hoggard -- paint/roto artist (as Hillary Covey)
Cindy Hong -- digital artist: ESC Entertainment
Ryan Hopkins -- visual effects technical director
Erica Hornung -- senior matchmover: SPI
Victor Huang -- animator: Esc
George Hull -- visual effects art director
Richard Hurrey -- CG modeler
Tom L. Hutchinson -- computer graphics supervisor
Tristan Ikuta -- cloth supervisor
Adrian Iler -- color and lighting
Steven Ilous -- visual effects
Grant Imahara -- model maker foreman: Eon
Rodney Iwashina -- visual effects supervisor: CFX
John L. Jack -- visual effects producer
Josh R. Jaggars -- digital effects producer
Oliver James -- research and development
Mike Jobe -- model maker
Joshua H. Johnson -- digital paint and roto artist
Tobin Jones -- technical director
Krista Jordan -- senior compositor
Greg Juby -- digital effects supervisor
Kory Juul -- digital compositor: ESC Entertainment
Brad Kalinoski -- digital artist: particle effects
Joanie Karnowski -- matchmove lead
Jeff Kasunic -- assistant technical director: ESC Entertainment
Patrick Keenan -- digital artist: Pacific Title Digital
Danny Keller -- character animator
Keith Kellogg -- animator
Mike Kelly -- motion control operator: second unit
Blaine Kennison -- technical director: SPI
Sevendalino Khay -- digital artist: SPI, CFX
Sevendalino Khay -- matte painter: SPI, CFX
Gyuri Kiss -- visual effects artist
John Klepper -- visual effects
Mark Kochinski -- pre-visualization
Robert Komatsu -- visual effects editor
Stephen Kowalski -- visual effects
Derek Krauss -- digital paint artist: ESC
Derek Krauss -- rotoscope artist: ESC
Christian Kubsch -- visual effects consultant
Rita Kunzler -- digital compositor
Takashi Kuribayashi -- effects technical director: ESC
Tashana Landray -- visual effects coordinator: ESC
Phillip Lang -- compositor
Ivan La Rosa -- senior animator/character rigger: Animal Logic
Nicki La Rosa -- motion capture production assistant
Oystein Larsen -- visual effects technical director: ESC
Gary Laurie -- 3D matchmover: CIS Hollywood
Laurent Lavigne -- pre-visualization lead
Jennifer Law-Stump -- digital effects artist: Pacific Title Digital
Mike Leben -- motion control operator
Hae-Jeon Lee -- visual effects
John J.S. Lee -- senior production services technician: SPI
John Lee -- previsualization artist
Kui Han Lee -- lead modeler
Stephanie C. Lee -- visual effects production assistant
Mark Lefitz -- senior technical director
Mohen Leo -- visual effects technical director
John M. Levin -- 3D CG camera matchmover: ESC Entertainment
J.P. Lewis -- research and development
Letia Lewis -- digital roto/paint artist
Jeff Lew -- lead animator
Kim Libreri -- visual effects supervisor
Scott Liedtka -- visual effects technical director
Rosa Lin -- visual effects technical director
David Lipton -- visual effects technical director: ESC
Andy Lomas -- color & lighting
Timothy Loughran -- visual effects production assistant
Stephen Lunn -- technical director
Brian Lutge -- effects animator: SPI
Michael Lynch -- model project supervisor: Eon
Skye Lyons -- digital production manager
Alastair Macleod -- motion capture
Heather MacPhee -- paint and rotoscope artist: Esc Entertainment
John Magdziarz -- production software engineer
Richard Mahon -- concept artist: CFX
Richard Mahon -- digital matte painter: CFX
Laurent Makowski -- digital artist: BUF
Mark Manfrey -- visual effects
Dev Mannemela -- research and development
Anthony Mark Viverito -- 3D matchmove artist: ESC
Justen Marshall -- R&D supervisor
Dennis A. Martin -- virtual cinematography
Adam Martinez -- digital artist
Andres Martinez -- visual effects
Richard Matsushita -- modeler
Pierre Maurer -- model maker: EON
Olivier Maury -- research and development: ESC
Richard McBride -- compositor
Richard McBride -- technical director
Jolene McCaffrey -- digital compositor: Animal Logic
Kate McCarthy -- visual effects coordinator
Matt McDonald -- sequence lead
Andrew McDougall -- assistant editor: Animal Logic
Rodney J. McFall -- senior technical director: SPI
Erika A. McKee -- digital producer
Sarah McLauchlan -- visual effects coordinator
Deborah McNamara -- visual effect art director
John J. Meehan -- motion capture data tracker
Gustav Melich -- visual effects TD: CFX
Meredith Meyer-Nichols -- visual effects coordinator: Giant Killer Robots
Neil Michka -- animator
Tadao Mihashi -- visual effects technical director: ESC
Kirsty Millar -- 2D supervisor: Animal Logic
Brett Miller -- visual effects
Kristen Millette -- digital compositor
Saki Mitchell -- digital compositor
Noah Mizrahi -- character animator
John Monos -- color and lighting technical director: SPI
Evangeline Monroy -- senior digital coordinator
Rodney Montague -- visual effects producer
Ivan Moran -- digital compositor
Mike Morasky -- lead technical director
Michael Morreale -- executive producer: Amalgamated Pixels
Amanda Morrison -- senior compositor
Jake Morrison -- CG supervisor
Natalya Lissa Mortimer -- 3D texture painter
Natalya Lissa Mortimer -- texture painter
Bo Mosley -- modeling and texturing supervisor: CFX
Michael Mulholland -- visual effects
Enrique Munoz -- technical director
George Murphy -- visual effects supervisor: ESC
Cameron Neilson -- operations
John Nelson -- visual effects supervisor: CFX
Mark Nettleton -- stills photographer
Sk Nguyen -- scanning & recording manager: Pac Title
Ben Nichols -- model maker
Bruce Nicholson -- digital compositor
Grant Niesner -- 3D concept designer
Grant Niesner -- 3D creature designer
Alberto Noti -- digital artist
Rob Nunn -- previs artist
Peter Oberdorfer -- sequence supervisor
Carina Ohlund -- virtual cinematography
Robert Davis Oh -- film recording technician
Alfie Olivier -- lead animator
Nancy Ong -- motion capture production manager
William Opdyke -- visual effects
Ethan Ormsby -- digital artist
Carolyn Oros -- technical animator
Alex Orrelle -- pre-visualization
Andrea Lackey Pace -- senior production services technician
Phillip Palousek -- visual effects coordinator: Amalgamated Pixels, Inc.
Laurent Panissier -- digital artist: BUF
Sunit Parekh -- technical director
Brice Parker -- visual effects coordinator
Adrian Paul -- software developer: Animal Logic
Kira-Anne Pelican -- visual effects
Cristin Pescosolido -- lead compositor
Devorah Petty -- 3d paint lead
Jamie Pilgrim -- visual effects
Dan Piponi -- chief science officer: ESC Entertainment
Danielle Plantec -- digital effects artist
Jerome Platteaux -- digital artist: BUF
Felix Pomeranz -- data wrangler
Nicholas Ponzoni -- video operations technician
Bryan Poon -- virtual cinematography
Murray Pope -- visual effects executive producer
Jason Porter -- digital compositor
Travis Price -- digital artist
Ben Procter -- previs artist
Thomas Proctor -- digital compositor
Tom Proost -- visual effects
Qarl -- effects animator: SPI, CFX
The-Hung Quach -- digital artist
Edward Quintero -- visual effects
Winston Quitasol -- digital compositor: SPI
Winston Quitasol -- technical director
Søren Ragsdale -- technical director: ESC
David Rand -- effects animator
Dane Rapaport -- systems administrator
Mathieu Raynault -- matte artist
Anthony Reyna -- visual effects production assistant
Steve Rheinfrank -- modeler
Eddy Richard -- digital artist: BUF
George Richman -- senior production services technician: SPI
Andrew Ritchie -- CGI animator
Kyle Robinson -- pre-vis consultant
Barnaby Robson -- sequence lead: Trinity Falls
Guillaume Rocheron -- digital artist: BUF
Jody Rogers -- visual effects editor
Craig Edward Rogers Jr. -- digital scanning: The IMAX Experience
Craig Edward Rogers Jr. -- film recording: The IMAX Experience
Daniel Roizman -- visual effects
Jacqueline Rosado -- visual effects coordinator
Daniel P. Rosen -- sequence lead: ESC Entertainment
Eric Roth -- matchmove artist
Allen Ruilova -- technical director: SPI
Adam Ryan -- visual effects artist
Amy Ryan -- effects technical director: ESC
Kody Sabourin -- visual effects
Laleh Sahrai -- visual effects coordinator: BUF
J.R. Salazar -- on-set tracker: US motion capture crew
Rosendo Salazar -- digital compositor: SPI
Lucas Salton -- digital artist: BUF
Ramprasad Sampath -- visual effects
Richard Sandoval -- compositor: ESC Entertainment
Joey Santana -- assistant visual effects editor: ESC Entertainment
Aidan Sarsfield -- 3D supervisor
Amy Sauro -- visual effects production assistant
Adam Savage -- model maker
John Schlag -- digital effects supervisor
Eduardo 'Lalo' Schmidek -- digital artist: BUF
Mike Schmitt -- visual effects supervisor
Andrew Schneider -- animator: motion capture animation
Janelle Schneider -- 3D texture painter: ESC Entertainment (as Janelle Pierce)
Janelle Schneider -- 3D texture painter: The Matrix unit (as Janelle Pierce)
Ryan Schnizlein -- system administrator
Octavia Schweitzer -- virtual background production coordinator
Gregory S. Scribner -- digital artist
David Seager -- computer graphics supervisor: SPI, CFX
Nelson Sepulveda -- digital effects supervisor: CFX
Jeff Shank -- digital effects: SPI
Greg Shimp -- paint and rotoscope artist
Scot Shinderman -- effects technical director: ESC
Aaron Singer -- digital artist
Janek Sirrs -- visual effects supervisor
Matt Sloan -- motion control technician
Tom Slovick -- visual effects coordinator
David A. Smith -- CG supervisor: SPI
Keith W. Smith -- lead animator
Oksana Sokol -- script supervisor: third visual effects unit
Drew Solodzuk -- DMR editor (IMAX version)
Mark Sopuch -- digital data administrator
Bret St. Clair -- CG supervisor
Joe Stevenson -- motion control photographer
Joe Stevenson -- motion control supervisor
John Stillman -- lead compositor: ESC Entertainment
Marcus Stokes -- computer graphics supervisor
Joshua Storck -- production software engineer: ESC Entertainment
Kate St-Pierre -- visual effects coordinator
Joe Strasser -- texture painter: CFX, SPI
Robert Sullivan -- video operations supervisor: Animal Logic
Rosanna Sun -- motion capture producer/director
Masuo Suzuki -- color and lighting technical director
Kenji Sweeney -- senior technical director
Steve Switaj -- motion control operator
Emi Tahira -- visual effects
Joe Takai -- visual effects supervisor: ESC
Suan Ching Tan -- digital artist
Mika Taylor -- visual effects
Patrick Taylor -- character rigger
Patrick Taylor -- digital artist
Christina Tempelaar-Lietz -- research and development
Joanne Thiel -- effects technical director: ESC
Jon Thum -- visual effects supervisor: ESC Entertainment
James D. Tittle -- digital visual effects coordinator: Pacific Title
Ryan Michael Todd -- color and lighting
Marc Toscano -- digital artist
Vincent Toscano -- lead technical director
Peter G. Travers -- digital effects supervisor
Chris Trimble -- digital compositor
Erich Turner -- visual effects
Alex Tysowsky -- animator
David Valdez -- shader development: SPI, CFX
Nowell Valeri -- matchmove artist: ESC
Ray Van Steenwyk -- animator
Alexander Vegh -- previsualization consultant
John Vegher -- lead compositor
David Verbeke -- digital artist: BUF
Carlos A. Vidal -- senior technical director: SPI
Dominique Vidal -- CG supervisor: BUF
Bruno Vilela -- compositor: SPI
Bruno Vilela -- senior digital lighter: SPI
Andres Vitale -- visual effects
Matthew A. Ward -- previsual animation
Martin Weaver -- systems manager: Manex Visual Effects
David Weinstein -- animator: Esc
Barry Weiss -- senior staff: SPI
Craig Welsh -- digital effects artist
Jodie Weston -- digital effects coordinator
Bob Wiatr -- digital compositor
Neha Wickramasekaran -- matchmove artist
Shannon Wiggins -- digital artist: ESC Entertainment
Kelly Wilcox -- animator: sentinels
Jeremie Winslow -- digital coordinator: SPI
Jenny Wolfe-Binder -- visual effects production assistant
Amber Wong -- visual effects producer
Raymond Wong -- CG & previsualization artist
Janet Yale -- visual effects producer: ESC
Jason Yanofsky -- digital effects
Nina Yoon -- paint/roto artist
Doug Yoshida -- technical director
Robin D. Young -- visual effects coordinator
John Zivkovic -- systems administrator
Tony Abejuro -- matchmover (uncredited)
Chris Allen -- research & development supervisor: CIS Hollywood (uncredited)
Chris Anderson -- paint artist: CIS Hollywood (uncredited)
Denise Ballantyne -- visual effects consultant (uncredited)
Jen Cantwell -- paint/roto artist (uncredited)
Andy Chen -- digital effects artist (uncredited)
Danielle Conroy -- director of digital production: SPI (uncredited)
Cyril Cosenza -- research and development: BUF (uncredited)
Steve Cronin -- digital compositor: AnimalLogic (uncredited)
Ben De Luca -- systems administrator (uncredited)
Matt Dessero -- visual effects (uncredited)
Michael Duhatschek -- environment modeler (uncredited)
Todd Fellows -- model maker: EON Enterprises (uncredited)
Derek Fisher -- previsualization consultant (uncredited)
Chris Flynn -- digital compositor (uncredited)
Frank Gallego -- visual effects (uncredited)
David Godwin -- vfx intern (uncredited)
Steve Griffith -- visual effects intern: CFX (uncredited)
George Hladky -- motion control operator (uncredited)
Stephen Hodges -- assistant to video assist operator (uncredited)
Aaron Holly -- character technical director: ESC (uncredited)
Amanda Instone -- digital artist (uncredited)
Patrick Kavanaugh -- digital compositor: CIS Hollywood (uncredited)
Steven Anthony Khoury -- 3D visual effects (uncredited)
René Kuys -- systems administrator (uncredited)
Alban Lelièvre -- digital artist: BUF (uncredited)
Yoan Lepesme -- digital artist: BUF (uncredited)
Flip Livingston -- assistant visual effects cyan color artist (uncredited)
Katie McCaffrey -- facilities manager: Esc Entertainment (uncredited)
Fabien Micallef -- software engineer: research & development (uncredited)
Jennie Morse -- visual effects production assistant (uncredited)
Stephen J. Parker -- assistant technical director (uncredited)
S. Scott Parrish -- senior production services technician (uncredited)
Stuart Partridge -- compositor (uncredited)
Andrew Pearce -- senior software manager (uncredited)
Michael Pecchia -- digital compositor (uncredited)
Annie Pomeranz -- visual effects production assistant (uncredited)
Sandra Roach -- digital compositor (uncredited)
Michael Root -- visual effects artist: Tweak Films (uncredited)
Marlin Rowley -- color & lighting technical director: ESC Entertainment (uncredited)
Juan Rubio -- color and lighting: ESC (uncredited)
Jeff Sakurai -- senior production services technician: SPI (uncredited)
Jose Samson -- digital modeler: ESC (uncredited)
Steve J. Sanchez -- digital compositor: Esc Entertainment (uncredited)
Steven Seed -- senior systems engineer: Centropolis FX (uncredited)
Pepe Serventi -- motion capture camera operator (uncredited)
Nick Seuser -- visual effects editor (uncredited)
John Siczewicz -- digital compositor: Esc Entertainment (uncredited)
Brian W. Smith -- production software: ESC (uncredited)
Eric Soulvie -- research and development (uncredited)
Jeremy Sternberg -- digital artist: ESC Entertainment (uncredited)
Sonja Struben -- effects technical director (uncredited)
David Tanner -- visual effects technical director: CFX (uncredited)
Tylney Taylor -- technical director (uncredited)
Matt Wallin -- digital compositor (uncredited)
Kyle Yamamoto -- research and development programmer: CIS Hollywood (uncredited)
Scott Younkin -- digital compositor: Esc Entertainment (uncredited)
David Zbriger -- digital asset manager: Giant Killer Robots (uncredited)
Stunts
Kenny Alexander -- stunts
Hank Amos -- stunts
Andy Arness -- precision driver
Clancy Beck -- stunts (as Clancy Lee Beck)
Keir Beck -- stunts
Paul Borne -- stunts
Glenn Boswell -- stunt coordinator
Bob Bowles -- stunts (as Bobby Bowles)
Troy Brown -- stunts
Marky Lee Campbell -- stunt actor: soldier
Marky Lee Campbell -- stunt rigger
Rocky Capella -- stunts
Jack Carpenter -- stunts
Tiger Hu Chen -- stunts
Gilbert B. Combs -- stunts (as Gil Combs)
Paul Crawford -- stunts
John T. Cypert -- stunts (as John Cypert)
Jeffrey J. Dashnaw -- stunts (as Jeff Dashnaw)
Paul Doyle -- stunts
Tom Dryden -- stunts (as Thomas Dryden)
Brian Duffy -- stunts
Jared S. Eddo -- stunt rigger
Nash Edgerton -- stunts
Ousaun Elam -- stunts
Annie Ellis -- stunts
Tawny Ellis -- stunts (as Tawny Ellis)
Debbie Evans -- stunts
Ashley Fairfield -- stunts
Christian J. Fletcher -- stunt rigger
Grant Fletcher -- stunt rigger
Clay Donahue Fontenot -- stunts
Joe Green -- stunt driver
Mike Gunther -- stunts
Nigel Harbach -- stunts
Thomas Robinson Harper -- stunts
Freddie Hice -- stunt coordinator: second unit
Lou Horvath -- stunts
Brendan Jakins -- stunt rigger
Kelsee King-Devoreaux -- stunts (as Kelsee Devoreaux)
Alex Kuzelicki -- stunts
Dion Lam -- additional fight choreography
Kevin Larson -- stunt performer
Tony Lynch -- stunt performer
Brad Martin -- stunts
Johnny Martin -- stunts
Nick McKinless -- stunt rigger
Scott McLean -- utility stunts
Jeff Mosley -- stunts
Mike Mukatis -- stunts
Philip Partridge -- utility stunts
Darrin Prescott -- stunt double: Hugo Weaving
Darrin Prescott -- stunts
Duane Ram -- precision driver
Rex Reddick -- stunts
Tim Rigby -- stunt double
Larry Rippenkroeger -- stunts
Jimmy N. Roberts -- stunts (as Jimmy N. Roberts III)
R.A. Rondell -- supervising stunt coordinator
John D. Sarviss -- stunts (as John Sarviss)
Brett Sheerin -- stunts
Victor M. Slone -- stunts precision driver
Chad Stahelski -- martial arts stunt coordinator
Gary Ray Stearns -- stunts (as Gary Stearns)
Ronn Surels -- stunt double
Glenn Suter -- stunts
Tim Walkey -- stunt driver
Aaron Walters -- stunts
Danny Weselis -- stunts
James D. Weston II -- precision driver
Crescent Wood -- stunts precision driver
Troy Wood -- stunts
Marcus Young -- stunts
David Barrett -- stunt driver (uncredited)
Eric Brenner -- precision driver (uncredited)
Danielle Burgio -- stunt double (uncredited)
Cabran E. Chamberlain -- precision driver (uncredited)
Tim Connolly -- stunt double: Hugo Weaving and Daniel Bernhardt (uncredited)
Leesha Davis -- precision driver (uncredited)
Danial Donai -- stunts (uncredited)
Debbie Evans -- stunt double: Carrie-Anne Moss (uncredited)
Mick Hodge -- stunt performer (uncredited)
Kelsee King-Devoreaux -- stunt double: Jada Pinkett Smith (uncredited)
Henry Kingi -- stunt driver (uncredited)
Zed Korshoonoff -- stunts (uncredited)
Larry Lam -- stunts (uncredited)
Robert Lee -- precision driver (uncredited)
Will Leong -- stunt double: Randall Duk Kim (uncredited)
Mike Martinez -- utility stunts (uncredited)
Hugh Mason -- stunts (uncredited)
Mike Massa -- stunt double: Hugo Weaving (uncredited)
John Meier -- stunt driver (uncredited)
Larry Nicholas -- utility stunts (uncredited)
Chris O'Hara -- stunt double: Hugo Weaving (uncredited)
Robert Powell -- stunts (uncredited)
Warwick Sadler -- stunts (uncredited)
Brian Sampson -- precision driver (uncredited)
Kevin Scott -- stunts (uncredited)
Chad Stahelski -- stunt double: Mr. Reeves/Neo double #1 (uncredited)
Tim Trella -- stunt double (uncredited)
Camera and Electrical Department
David Acord -- assistant video assist operator: second unit, USA
Ian Barwick -- electrician
Jonathan Beament -- aerial camera operator: aerial unit
Andrew Bennett -- rigging grip
Jason Binnie -- assistant camera: universal capture unit
Ian Bird -- key grip: Australia
Hans Bjerno -- aerial director of photography
Jasin Boland -- still photographer: Australia
Ray Brown -- supervising key grip: Australia
Matt Buchan -- rigging best boy
Gerardo Cabrera -- electrician
Peter H. Chang -- lighting assistant
Dave Childers -- key grip: second unit, USA (as David Childers)
Ian Chriss -- electrician
Matt Clyde -- best boy
Gregory Collis -- key rigging grip
Steve Condiotti -- gaffer: 2nd unit
Steve Condiotti -- gaffer: second unit, USA
Matthew Copping -- dolly grip: second unit, Australia (as Matt Coping)
Toby Copping -- key grip: second unit, Australia
Colin Deane -- first assistant camera: "a" camera, Australia
Alan Dunstan -- best boy: Australia
Ross Emery -- director of photography: second unit, Australia
Kevin Erb -- key rigging grip
Martin Fargher -- grip: Australia
Bob Finley III -- chief lighting technician: USA (as Bob Finley)
Frank Flick -- first assistant camera: second unit, Australia
Moses Fotofili -- best boy: second unit, Australia
Reg Garside -- gaffer: Australia
John Gazdik -- first assistant camera
Mark Gerasimenko -- second assistant camera: second unit, USA
Gary Gill -- best boy grip: USA
Jeff Gilliam -- pre-rig gaffer
Melinda Sue Gordon -- still photographer: USA
Stephen Harding -- grip: Australia
Mark Harris -- electrician
Aaron Hartman -- electrician
Greg HecQ -- rigging electrician
Don L. Henderson -- dolly grip: "b" camera, USA (as Don Henderson)
Peter Holland -- electrician
Peter Holland -- lighting technician
Frank Hruby -- first assistant camera: "b" camera, Australia
Gillian Huxley -- rigging grip
Wilfried Jeanblanc -- video operator
Mark Jefferies -- electrician: Australia (as Mark Jeffries)
Jeb Johenning -- digital video assist operator
Adam Kuiper -- remote head technician: stab-c
Ulrike Lamster -- camera loader: USA
Roger Lanser -- additional director of photography: second unit
Michael Larcombe -- assistant grip: second unit
Anna Lee -- second assistant camera: second unit, USA
Peni Loloa -- electrician: Australia (as Peniaku Loloa)
Zachary Love -- dolly grip: model unit, San Francisco
Joshua Lubensky -- rigging
Greg Luntzel -- first assistant camera: "a" camera, USA
Gerard Maher -- additional second assistant camera
Kim Marks -- director of photography: second unit, USA
Tony Mazzucchi -- key grip: USA
Starrs McBurney -- second assistant camera: "b" camera, USA
Gary McClendon -- assistant chief lighting technician: USA
Calum McFarlane -- camera operator: "a" camera, Australia
Peter McManus -- rigging electrician
Jason McPhee -- grip
Michael Meier -- electrician
Brian Minzlaff -- electrician
Sean Hunter Moe -- second assistant camera: "a" camera, USA (as Sean Moe)
Chris Moseley -- camera operator: second unit, USA
Jay Munro -- best boy grip: Australia
Tim Neill -- electrician
Luis Olivares -- video assist operator: second unit
Kenneth Patsel -- best boy electric: second unit
Michael Pedder -- lighting technician
Bill Pelkey -- electrician
Daniel Pershing -- dolly grip: "a" camera, USA (as Dan Pershing)
G. Anthony Phillips -- best boy rigging grip
John Regan -- grip: Australia
Karl Richard-Worth -- grip: Australia (as Karl Dickard-Worth)
Andrew Rowlands -- camera operator
Paul Sanchez -- first assistant camera: second unit, USA
Cory Schmidt -- rigging grip: San Francisco
Rod Scott -- senior rigging grip
Adrien Seffrin -- first assistant camera: third unit, Australia (as Adrien Q. Seffrin)
Paul Shakeshaft -- camera loader: second unit, Australia
Zeb Simpson -- on-set video assist
Howard Smith -- Steadicam operator: Australia
Howard Smith -- camera operator: "b" camera, Australia
Stephen St. John -- Steadicam operator: second unit, USA (as Steve St. John)
Stephen St. John -- camera operator: second unit, USA (as Steve St. John)
Michael Taylor -- video split operator
Luke Thomas -- daily focus puller
David Thomson -- hod green screen
Greg Tidman -- key grip: third unit, Australia
Brett Tracey -- camera loader: "b" camera, Australia
John Trunk -- video assist operator
Michael Vivian -- dolly grip: Australia (as Mick Vivian)
Aron Walker -- dolly grip: Australia
Nathan Walton -- rigging electrician
Helen Ward -- camera loader
Mark Watson -- electrician: third unit, Australia
Geoffrey Wharton -- director of photography: third unit, Australia
David Williamson -- camera operator: "a" camera, Australia
Rod Williams -- first assistant camera: second unit, USA
Grant Wilson -- electrician
Matt Windon -- camera loader: "a" camera, Australia (as Mathew Windon)
Colin Wyatt -- best boy: Australia
Damian Wyvill -- additional camera operator
Scott Hankel -- electrician (uncredited)
Joey Harrison -- gaffer: second unit (uncredited)
Mark Sheets -- rigging grip (uncredited)
Matthew J. Siegel -- camera operator: second unit, USA (uncredited)
Darren Jon Taylor -- electrician (uncredited)
Animation Department
David Bawel -- facial capture supervisor
Caroline L. Cameron -- animator
Derek Friesenborg -- animator
Victor Huang -- animator
Alice V. Kaiserian -- animator
Llaszlo Kiss -- animator
Chris Lentz -- character animator: Centropolis FX
Mike Slisko -- modeler: Gentle Giant Studios
Casting Department
Michele Balaz -- extras casting: USA
Barbara Harris -- adr voice casting
Lindsey Hayes Kroeger -- casting associate (as Lindsey Hayes)
Evan Knowles -- casting assistant
David Rapaport -- casting assistant
Dex Tallo -- assistant extras casting
Neal Dodson -- casting reader (uncredited)
Jennifer Jarvis -- casting assistant (uncredited)
Sharat Raju -- casting assistant (uncredited)
Costume and Wardrobe Department
Gloria Bava -- tailor: men
Dan Bronson -- costume supervisor
Amanda Craze -- costumer
Christine Dye -- costumer: USA
Mitzi Haralson -- costumer
Jamella Hassan -- costumer
Andrea Hood -- key costumer
Clare Howie -- stand-by costume
Elly Kamal -- assistant costume supervisor
Tasha Le Mel -- costumer
Penny Mackie -- on-set costumer
Chandra Moore -- costumer
Daniela Moore -- costumer: USA
Bob Moore Jr. -- set costumer
Ed Natividad -- costume illustrator
Elaine Ramires -- key costumer
Rebeka L. Roberts -- costume ager/dyer
Peggy A. Schnitzer -- key costumer
Jo Thorpe -- costume assistant
Leslie Weir -- costumer
Derek Sullivan -- set costumer (uncredited)
Editorial Department
Craig Alpert -- first assistant editor: avid, USA
Todd Baillere -- post-production consultant
David Birrell -- first assistant editor: avid, Australia
Catherine Chase -- first assistant editor: film
Ed Fuller -- assistant editor
Allison Gibbons -- assistant editor
Mo Henry -- negative cutter
Jenny Hicks -- assistant editor
Catherine Liu -- post-production assistant
Cynthia Morris -- assistant editor
David Orr -- color timer
Ian Slater -- assistant editor: avid
Michael Struk -- assistant editor
Bill Daly -- post-production executive (uncredited)
Music Department
Jason Bentley -- music supervisor
Gloria Cheng -- musician: piano
Don Davis -- conductor
Steven R. Galloway -- assistant music editor
Mark Kilian -- conductor
Mark Kilian -- orchestrator
Erik Lundborg -- orchestrator
Machine Head -- music programmer
Barbara McDermott -- assistant music editor
Michael Mishaw -- score musician: vocalist
Conrad Pope -- orchestrator
Joe E. Rand -- music editor
John Rodd -- orchestral scoring recordist
William Ross -- orchestrator
David Sherr -- orchestra contractor
David Sherr -- orchestrator
Armin Steiner -- music scoring mixer
Penka Kouneva -- additional orchestrator (uncredited)
Transportation Department
Michael Antunez -- transportation coordinator
Karen Brakenridge -- production driver
Lonnie Craig -- driver
Dave Heazlewood -- transportation coordinator
Steve Humphrey -- picture car coordinator
Ron Kunecke -- transportation dispatcher
John R. Lopez -- driver: Laurence Fishburne
Cian O'Clery -- driver: cast
Frank Rocha -- captain
Gilbert B. Combs -- driver: truck (uncredited)
Other crew
Saundra Marie Ardito -- unit accountant
Thaddeus Baker -- production assistant
Susan Bambara -- script supervisor
Beth Bargas -- assistant accountant: USA
Billy Barnhart -- digital assets manager
Peggy Baslow -- location assistant
Jennifer Bauman -- assistant film commissioner: Oakland
Tony Bellotti -- operations
Tim Bicio -- chief technology officer
Matt Bilski -- assistant: Grant Hill
Ben Bohling -- production assistant
John Bonnin -- head technician: Libra
Mark Bosia -- medic coordinator
Valary Bremier -- accounting clerk
Jeffrey Brown -- set production assistant: USA
Mimi Brown -- assistant: Ms. Moss
Suzie Bruce -- assistant accountant
Mandy Butler -- production accountant
Vanessa Carmichael -- assistant: Wachowski brothers
Caryn Cheever -- second assistant accountant
Sarah Clifford -- set production assistant: USA
Mary Clutts -- set production assistant: USA
Kristel Crews -- assistant: Mr. Fishburne (as Kristel Krews)
Emlyn Crockett -- production assistant (as Emily Crockett)
Steve Cronan -- digital assets manager
Patrick Cunningham -- production assistant
Mike Currie -- set production assistant
Belinda Dean -- location assistant
Stanley A. Dellimore -- senior technical imaging artist (IMAX DMR version)
Jacques Dell -- senior technical imaging artist (IMAX DMR version)
William M. DeLuca -- mechanic
Carol DePasquale -- script supervisor: San Francisco
Brian Dettor -- set production assistant: USA
Adam M. Dunne-De'Coligny -- production assistant
Traci Duxbury -- production secretary
Heidi Erl -- production coordinator
Lisa Jean Felski -- first assistant accountant
Julio Ferrario -- senior title designer: main end titles
Kerry Fetzer -- caterer
Andrew Flakelar -- production assistant: Wachowski brothers
Darrell Foster -- trainer: Jada Pinkett Smith
Ran Francke -- security: Jada Pinkett Smith
Robert 'Rock' Galotti -- weapons coordinator
Jan Garner -- key production accountant
Corey Garnett -- systems administrator
Donte Gentile -- weapons specialist
Jillian Giacomini -- accounting clerk
Michelle Gold -- call sheets
Lou Grant -- script supervisor: second unit, Australia
David 'Cajun' Guilbeau -- craft service
Jason Gutierrez -- set production assistant: second unit, USA
Mark Hager -- assistant production coordinator: USA
Erica Headley -- production assistant
Susan Hegarty -- dialect coach: Monica Bellucci
Kelly Helstrom -- staff production coordinator: Warner Brothers
Charles Henrich -- chief technology officer
David Hird -- specialist rigger
Craig Hosking -- pilot
Sara Howell -- production secretary
Karen Jine -- location assistant
Linden Johnson -- assistant accountant
Morgan Johnson -- production assistant
Zachary Kahn -- facility coordinator
Denise Karey -- script supervisor: second unit
Melina Kevorkian -- assistant: Joel Silver
Aazim Khan -- technical imaging artist (IMAX DMR version)
Jim Koehler -- craft service: second unit
Patrick Kwok -- senior DMR artist (IMAX version)
Tom Lafferty -- systems lead
Spencer Lamm -- web site designer
Fiona Landreth -- production accountant: Australia
Seth Larney -- digital assets coordinator
Peter Lawless -- location manager
Melanie Lawrence -- assistant accountant
Paul LaZebnik -- production coordinator: second unit, USA
Ted Leonard -- set production assistant
Marcus Levy -- location scout
Catherine Leyba -- production assistant
Jimmy Louie -- production assistant
Jim Maguire -- production assistant
Gerard K. Marino -- scoring engineering
Gerard K. Marino -- synthesizer programmer
Cathy Marshall -- payroll accountant
Peter Martorano -- assistant location manager: USA
Rob McCabe -- stand-in: Keanu Reeves, USA
Heather McCann -- script supervisor: US motion capture crew
Mimi N. McGreal -- travel coordinator
Reza Mokhtar -- caterer
Peter Moody -- location scout: USA
Dave Moorer -- set medic
Jerimiah Morey -- digital input/output
Niamh Murphy -- textile artist
Jenny Napier -- production assistant
Michael Jay Nelson -- location assistant
Peter J. Novak -- supervising location manager: USA
Shaun O'Banion -- set production assistant: USA
Cian O'Clery -- set production assistant
John O'Rourke -- assistant armorer
Tonia Pearson -- assistant: Andrew Mason
Bob Perkins -- production assistant: Wachowski brothers
Bronwyn Preston -- unit publicist
Reinaldo Puentes-Tucki -- assistant: Ms. Moss
Ronald Rametta -- senior model maker
Daniel Rapo -- digital film scanning and recording
Deborah Ricketts -- stock footage researcher
Jacquie Robertson -- unit nurse
Shaun Roberts -- staff set production assistant: USA
Michelle Rowe -- security: Mr. Fishburne
Michelle Rowe -- trainer: Mr. Fishburne
Kym Sainsbury -- prosthetics crew
O.J. San Felipe -- photo double
Adam Schardein -- set production assistant
Bruce Schluter -- title designer
Thomas Scott -- body double: Keanu Reaves: Australia
Thomas Scott -- stand-in: Keanu Reaves. Australia
Jay Sedrish -- production consultant
Rick Shuster -- pilot
Denise Snyder -- physical trainer: Mr. Reeves
Alexander C. Sohn -- production accountant
David Sousa -- animal trainer: Crows (uncredited)
Sally Jo Sousa -- animal trainer: birds
TreJulie Stamos -- location assistant
Monika Stankowski -- payroll accountant
Jacqueline Sullivan -- production assistant: USA
Victoria Sullivan -- script supervisor
Rhys Summerhayes -- set production assistant: USA
Adrienne Swan -- assistant accountant
Tony Swatton -- sword maker
Chris Symonds -- production assistant
Dan Talbott -- production assistant: VSFX
Gary Ticehurst -- pilot
Matt Toll -- additional crew
Eric Towner -- location assistant
Scott Trimble -- set production assistant: USA
David Tsao -- systems engineer
Kaye Tuckerman -- stand in/double Carrie Ann Moss
Michelle Tuella -- assistant: Joel Silver
Amanda Uber -- staff coordinator
Janette Vecchiarelli -- assistant: Mr. Reeves
James P. Warren -- bird trainer
Vanessa Wells -- stand in/double: Monica Belluci
Cheung-Yan Yuen -- kung fu trainer (as Cheung Yan Yuen)
Woo-ping Yuen -- fight choreographer (as Yuen Wo Ping)
David Zbriger -- junior systems administrator
Ami Zins -- film commissioner
Cat Campbell -- unit assistant (uncredited)
Lindsay Cole -- security officer (uncredited)
James Dornoff -- production assistant (uncredited)
Tom Dryden -- additional driving instructor (uncredited)
Jamison Empey -- accountant (uncredited)
Patrick Gealogo -- dailies projectionist (uncredited)
Jason Mack -- security officer (uncredited)
James Azizi Penny -- adr loop group (uncredited)
Les Roberts -- security officer (uncredited)
Dan Shimer -- production assistant (uncredited)
Evan Wilson -- production assistant (uncredited)

Around Wikia's network

Random Wiki